1,5 mln zł na nowy parking przy ul. Rawskiej

1
3292
Zobacz galerię [5]
Zobacz galerię [5]

W najbliższych dniach rozpocznie się budowa parkingu przy ulicy Rawskiej w Skierniewicach. Zanim jednak ruszą prace budowlane przeprowadzona zostanie ekshumacja znajdujących się tam ludzkich szczątków.

 

Decyzja zapadła. Przy ulicy Rawskiej, na terenie sąsiadującym z zabytkowym cmentarzem św. Stanisława powstanie parking. Znajdzie się na nim miejsce dla 35 samochodów. Budowa kosztować ma blisko półtora miliona złotych. Tak wysoki koszt inwestycji władze miasta tłumaczą koniecznością przeprowadzenia ekshumacji. Na tym terenie bowiem wciąż pochowani są ludzie. Według różnych szacunków może to być nawet około półtora tysiąca pochówków.

Cmentarz św. Stanisława to najstarszy cmentarz w mieście. Powstał w 1782 roku. Od 1914 roku w zasadzie nie grzebano tu już zmarłych. W 1945 roku, decyzją starosty skierniewickiego został oficjalnie zamknięty. Systematycznie w kolejnych latach okrajano też jego powierzchnię. Ostatni raz w latach 60. XX wieku, kiedy to przy budowie al. Niepodległości zmniejszono go z 2 ha do 0,6 ha. Pod ziemią jednak wciąż pozostały ludzkie szczątki. Stąd konieczność przeprowadzenia ekshumacji i tym właśnie miasto tłumaczy wysokie koszty, przyznając jednocześnie, że to bardzo nieduża inwestycja.

– Kwota jest solidna – przyznaje Przemysław Rybicki, rzecznik prasowy urzędu miasta. – A wszystko ze względu na zakres prac. Zanim drogowcy zajmą się układaniem powierzchni parkingu potrzebne będzie przeprowadzenie bardzo specjalistycznych prac związanych z ekshumacją. Wszyscy wiemy nie od dziś, że był tu kiedyś cmentarz – dodaje.

Prezydent Krzysztof Jażdżyk jest przekonany, że parking w tym miejscu to dobry pomysł, mimo, że to tak kosztowana inwestycja.

– Nie mamy innych miejsc w centrum miasta, a parkingów brakuje – mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk. – Tak naprawdę my tylko porządkujemy ten teren – dodaje, zapewniając, że przy okazji inwestycji nie zostaną wycięte drzewa.

Kwota rzeczywiście jest duża i tłumaczy ją, być może, przeprowadzenie ekshumacji. Tylko czy w takim razie w ogóle inwestycja jest uzasadniona i ma sens. Warto zauważyć, że zakres prac przewiduje przebudowę już istniejącej zatoki parkingowej. Obecnie może w niej stanąć po tuzinie aut z każdej strony. Czyli teraz mieszczą się tam 24 rozsądnie zaparkowane samochody. Cały nowy parking pomieści ich 35, czyli zyskamy 11 miejsc parkingowych za 1,5 mln złotych. Dodatkowo pozbawimy miasto kolejnego skrawka zieleni, uprzednio rozgrzebując groby.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Followers
 
Najbardziej zareagowany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
1 Autorzy komentarzy
o. Xavery Autorzy ostatnich komentarzy
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
o. Xavery
Gość
o. Xavery

W pale się nie mieści, za każde z nowych miejsc można kupić dwa kompaktowe auta.