16 milionów złotych na remont skierniewickiego dworca

1
9234
fot. Travelarz [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

16 milionów złotych netto kosztować będzie remont skierniewickiego dworca. Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. W październiku gotowe mają być niezbędne pozwolenia. Prace ruszą w przyszłym roku i potrwają blisko dwa lata. Wielu skierniewiczan planami remontu dworca jest zaskoczona. Mieszkańcy zwracają uwagę, że obiekt przechodził niedawno gruntowny remont i nie wymaga tak drogich inwestycji.

 

Kolei podpisała już umowę z wykonawcą projektu przebudowy dworca. Za blisko pół miliona złotych wykona go wyłoniona w przetargu skierniewicka firma Paka Architekci.

– Inwestycja będzie polegała przede wszystkim na dostosowaniu obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych – informuje Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP SA. – Planujemy m.in. przebudowę klatek schodowych i montaż wind. Ponadto planowane jest wprowadzenie nowoczesnego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Prace zakładają również odświeżenie elewacji, przebudowę instalacji deszczowej oraz przeniesienie węzła cieplnego do budynku dworca. Prace będą prowadzone etapami. Podróżni w tym czasie będą mogli korzystać z wyznaczonych części dworca – dodaje rzecznik.

Skierniewicki dworzec przechodził niedawno generalny remont. Gruntowna przebudowa rozpoczęła się na początku lat 90. XX w. i trwała aż do 2003 r. Przebudowano układ pomieszczeń wewnątrz budynku, przywrócono ceglaną elewację. Zrobiono wtedy praktycznie wszystko. Tamten, trwający ponad 10 lat generalny remont dworca kosztował około 15 milionów złotych, czyli tyle, ile teraz kolei planuje wydać. Nic więc dziwnego, że
skierniewiczanie są zaskoczeni, chcą znać szczegóły i pytają po co tak kosztowny remont.

Niektórzy zwracają uwagę na niewielkie usterki, które wymagają napraw, na przykład stan płytek przy toaletach. Mówią też czasem, że może przydałoby się malowanie brudnych już ścian wewnątrz budynku. Wymieniane prace wciąż jednak nie tłumaczą tak wysokich kosztów inwestycji. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań dla niepełnosprawnych, przebudowanie klatek schodowych i zamontowanie wind również nie wydają się inwestycją wartą 16 milionów złotych. Tym bardziej, że znakomita większość pasażerów korzystających ze skierniewickiego dworca nigdy nie była na jego pierwszym piętrze, nigdy nie miała takiej potrzeby. Dzisiaj mieści się tam jedynie szkoła tańca Art-Station.

Mimo najszczerszych chęci, trudno znaleźć uzasadnienie dla tak kosztownego remontu odnawianego niedawno dworca. Wydawałoby się, że może pilniejsze by było uporządkowanie terenów poza głównym budynkiem. Teren za drugim obiektem dworcowym to grzęzawisko udające parking, a sam budynek już porastają drzewa. Za niego też odpowiada kolei.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Followers
 
Najbardziej zareagowany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
1 Autorzy komentarzy
Slavec Autorzy ostatnich komentarzy
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Slavec
Gość
Slavec

Kolej, kolej – ortografia się kłania