4,5 mln zł na niezwykły program dla niepełnosprawnych w Skierniewicach

2
4838
fot. INFOSkierniewice.pl/Adam Sobieszek

Nie na nową drogę, przedszkole, czy halę sportową. Nie na dom kultury, boisko czy kanalizację. Tylko na czas poświęcony niepełnosprawnym, czas dany ich rodzinom i opiekunom. Cztery i pół miliona złotych otrzymało miasto Skierniewice na utworzenie Centrum Usług Społecznych. W jego ramach powstanie Dom Dziennego Pobytu dla Dorosłych Osób Niepełnosprawnych.

Placówka ma służyć osobom niepełnosprawnym, dotychczas pozbawionym możliwości rehabilitacji, które praktycznie cały czas spędzały w domach. Podopieczni Domu Dziennego Pobytu będą mieli zapewnione usługi opiekuńcze, terapię zajęciową oraz wyżywienie i transport na zajęcia.

Dom Dziennego Pobytu będzie działał przez 10 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu.

– To nie musi być 10 godzin. Niechby było i pięć – mówi Zygmunt Gajewski, ojciec niepełnosprawnej Magdy. – W tym czasie zdążymy coś z żoną załatwić, odpocząć, czy choćby, poczytać książkę. Bardzo ważne też jest zapewnienie transportu.

W ramach Centrum Usług Społecznych nieodpłatnie działać będzie również wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, uruchomione zostaną usługi asystenta i opiekuna osoby niepełnosprawnej realizowane w miejscu jej zamieszkania.

Nowością jest tak zwana usługa wytchnieniowa, polegająca na wykupieniu miejsca dla osoby niepełnosprawnej w Domu Pomocy Społecznej na okres trzech tygodni.

– W tym czasie opiekunowie, czy rodzice będą mogli odpocząć, wyjechać nawet na upragniony od dawna urlop – wyjaśnia Dariusz Krajewski wiceprezes stowarzyszenia “Wsparcie społeczne Ja Ty My”.

 

– Od 25 lat zajmujemy się dorosłymi osobami niepełnosprawnym i widzimy jak bardzo opiekunowie potrzebują tego wytchnienia. Żadne ze stowarzyszeń nie miało do tej pory możliwości zaproponowania czegoś takiego. Myślę, że spotka się to z ogromnym zainteresowaniem – mówi Bogumiła Krakowiak ze stowarzyszenia Sprawni Inaczej.

Kompleksowy program wsparcia osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów realizować będzie miasto Skierniewice i stowarzyszenia: “Ja TY My” i “Sprawni inaczej”.

– To jest krok milowy w mieście jeśli chodzi o działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Ta dotacja to ogromne pieniądze, które bardzo pomogą i osobom niepełnosprawnym i tym, którzy się nimi opiekują. Bardzo się z tego cieszę – mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Programem objętych zostanie 230 osób. Będzie realizowany przez trzy lata. Potem miasto i stowarzyszenia starać się będą o jego kontynuację.

Centrum Usług Społecznych swoją główną siedzibę będzie miało przy ulicy Nowobielańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie niedawno otwartych Domu Pomocy Społecznej oraz budynku rehabilitacji zawodowej i społecznej.

- Reklama -

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Followers
 
Najbardziej zareagowany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
1 Autorzy komentarzy
B.4,5 mln zł na niezwykły program dla niepełnosprawnych w ... - www.jacekciepiela.pl Autorzy ostatnich komentarzy
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] 4,5 mln zł na niezwykły program dla niepełnosprawnych w …  INFOSkierniewice.pl […]

B.
Gość
B.

Brawo! Super pomysł. Czy będą mogły korzystać też osoby starsze bez orzeczenia o niepełnosprawności? To by bardzo pomogło pracującym opiekunom sędziwych rodziców, którzy nie chcą zostawić rodziców na całodobowy pobyt w ośrodku, ale nie mogą zostawiać ich samych na wiele godzin. Każdemu potrzebny jest kontakt z innymi ludźmi.