Przyczyną wypalenia zawodowego jest życie w długotrwałym stresie związanym z pracą. Nadmiar obowiązków, brak właściwego odpoczynku, zła dieta mogą sprawić, że nawet najbardziej lubiana początkowo praca doprowadzi Cię do wypalenia zawodowego. Przedstawiamy 5 objawów, które oznaczają, że powinieneś zwolnić tempo.
Ciągłe zmęczenie
Jeżeli w ciągu dnia permanentnie odczuwasz zmęczenie, może oznaczać to początki wypalenia zawodowego. Przemęczony pracownik nie potrafi skupić uwagi a wykonanie nawet prostych rutynowych czynności sprawia mu kłopot. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie działań pozwalających organizmowi zregenerować siły.
Brak poczucia własnej wartości
Bardzo poważnym objawem wypalenia zawodowego jest spadek poczucia własnej wartości. Jeżeli często nawiedzają Cię myśli, że do niczego się nie nadajesz, nie umiesz dobrze pracować a co tylko tkniesz, to psujesz, nie ignoruj ich. Poszukaj sposobu na relaks. Wypoczęty i zregenerowany umysł pozwoli Ci ponownie odkryć swoje mocne strony.
Zaburzenia emocjonalne
Gwałtowne zmiany stanów emocjonalnych i reakcje nieadekwatne do okoliczności mogą wynikać z nadmiernego obciążenia pracą. Jeżeli znienacka zaczynasz odczuwać smutek, lęk lub złość bez wyraźnych przyczyn, rozważ wizytę u psychologa. Być może za Twoimi chwiejnymi emocjami kryje się przemęczenie i wypalenie zawodowe.
Objawy psychosomatyczne
Ciągłe życie pod wpływem stresu może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości somatycznych. Bóle głowy czy brzucha niejednokrotnie biorą swój początek z nadmiernie obciążonego układu nerwowego. Jeżeli często dręczą Cię tego rodzaju objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zdiagnozuje ich źródło.
Obojętność
Jednym z objawów wypalenia zawodowego jest obojętność. Jeżeli praca, która dotąd sprawiała Ci przyjemność przestaje cieszyć, ba – przestajesz odczuwać względem niej jakiekolwiek emocje, może to oznaczać, że się wypalasz. Osoby dotknięte wypaleniem zawodowym często stają się obojętne lub niechętne względem współpracowników.