Strona głównaKulturaAbstrakcja, taszyzm, informel, action painting. Wykład w BWA

Abstrakcja, taszyzm, informel, action painting. Wykład w BWA

- REKRAMA -

„Abstrakcja, taszyzm, informel, action painting.” To tytuł kolejnego wykładu w Biurze Wystaw Artystycznych. Wykład odbędzie się 2 października o godz. 16:30 w sali nr 104 Młodzieżowego Centrum Kultury. Wstęp bezpłatny.

Sztuka abstrakcyjna na początku XX wieku była wręcz szokiem dla ludzi odbierających sztukę jako mimetyczne odwzorowanie rzeczywistości. Nagle pojawiły się obrazy, na których nie było żadnego przedmiotu, żadnego konkretnego przedstawienia – barwy i kształty nie dawały bezpośredniego złudzenia, że na obrazie jest np. wnętrze pracowni malarza, pejzaż czy też portret.

Zapotrzebowanie na utrwalenie rzeczywistości równie dobrze, albo nawet lepiej, spełniała teraz już fotografia. Malarstwo szukało sobie właściwej nowej drogi, już nie w naśladowaniu rzeczywistości, ale w studiowaniu układów kompozycyjnych, konstruowaniu form. Abstrakcja i konstruktywizm z pierwszej połowy XX wieku znalazła swoją kontynuację po drugiej wojnie światowej – w Europie jako informel, czy taszyzm, a w USA jako action painting. W latach 60. pojawiły się takie swoiste warianty abstrakcji geometrycznej, jak: op art, czy sztuka kinetyczna. Również i dzisiaj wielu malarzy kontynuuje tendencję abstrakcyjną w sztuce.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE