Asystor kaszlu – jak on działa i do czego służy?

Materiał partnera

0

Kaszel przybiera różne formy. Szczególnie jesienią i zimą jesteśmy narażeni na przeziębienia, które mogą się przekształcić w zapalenie oskrzeli, albo nawet płuc. Do czego służy koflator(asystor kaszlu)i kiedy może nam się przydać?

Wspomagacz – czyli anatomia kaszlu

W błonie śluzowej dróg oddechowych gromadzi się niewielka ilość śluzu, który wyłapuje zanieczyszczenia powietrza i bakterie. Kaszel jest naturalną reakcją organizmu na nadwyżkę śluzu, dzięki czemu pozbywamy się go systematycznie. W przypadku, gdy nadmiar śluzu nie zostaje wydalony z układu oddechowego, może to doprowadzić do problemów z oddychaniem i groźnych infekcji, które mogą w konsekwencji przekształcić się w poważne powikłania.

Kaszel zaczyna się od głębokiego wdechu, a kończy gwałtownym wydechem. Gdy kaszlemy, istotną rolę odgrywają mięśnie klatki piersiowej, brzucha i szyi. Gdy z jakiegoś powodu te mięśnie nie są w pełni sprawne ich rolę przejmuje asystor kaszlu.

Asystor kaszlu, zwany również koflatorem, to urządzenie medyczne, które imituje i wspomaga odruch kaszlu, dzięki czemu umożliwia usuwanie flegmy z układu oddechowego człowieka. Jak działa? Pracuje w oparciu o cykle pracy. Początkowa faza cyklu rozpoczyna się od nadmuchiwania powietrza bezpośrednio do płuc, czyli działa na zasadzie wdechu, dzięki czemu zwiększa się ich objętość, a zalegająca w nich flegma odrywa się od ich wewnętrznych ścian. Następnie asystor kaszluzasysa powietrze uprzednio wpompowane do płuc, niczym podczas gwałtownego wydechu. Skutkuje to pozbyciem się flegmy z płuc chorego, dzięki czemu drogi oddechowe są udrożnione, co ułatwia oddychanie.

Asystor kaszlu– w jakich przypadkach się go stosuje?

Koflator jest urządzeniem sprawdzającym się zarówno wśród osób czasowo chorych u których z jakiegoś powodu występują problemy z kaszlem jak i niepełnosprawnych u których stwierdzono np. stwardnienie zanikowe boczne, rdzeniowy zanik mięśni, czy uszkodzenie rdzenia kręgowego. Dla osób nieuleczalnie chorych, u których zdiagnozowano osłabienie mięśni oddechowych, asystor kaszlu staje się narzędziem wspomagającym odruch kaszlu.

Profesjonalny koflator nie należy do urządzeń tanich, dlatego warto zastanowić się nad opcją wypożyczenia tego sprzętu, choćby po to, by sprawdzić, czy w naszym przypadku się sprawdzi.

Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w naszym życiu. Dobra kondycja zarówno nasza, jak i naszych najbliższych jest bezcenna. Dlatego przede wszystkim należy przykładać dużą wagę do profilaktyki, regularnych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu i dbać o siebie. Mam tutaj na myśli prowadzenie zdrowego tryby życia, na który składa się właściwa dieta, dużo ruchu czy unikanie stresujących sytuacji. To klucz do zachowania zdrowia i punkt wyjścia dla budowania odporności organizmu. Warto nad tym popracować, gdyż to właśnie osłabiony organizm narażony jest na wszelkiego rodzaju infekcje. Szczególnie jesienią i zimą, gdy temperatura spada poniżej zera, rozpoczynając sezon grypowy.

Jeżeli zainteresował Ciebie ten temat to zapraszamy na sklep internetowy Oddychasz.pl, w którego ofercie znajdziecie również: pulsoksymetr czy respirator domowy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments