Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat w skierniewickim szpitalu

0
328
fot. INFOSkierniewice.pl/Adam Sobieszek

Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach zaprasza panie w wieku 25-59 lat na bezpłatne badania cytologiczne w trakcie organizowanej 7 lutego tzw. „Białej Soboty”.

Badania będą wykonywane w sobotę, 7 lutego w godz. 10-14 w Poradni Ginekologiczno-Położniczej „K” przy ul. Wita Stwosza 1 w Skierniewicach. Nie jest wymagana rejestracja w poradni ani skierowanie od lekarza.

Niezależnie od akcji, badania są wykonywane również codziennie, od poniedziałku do piątku w Poradni Ginekologiczno-Położniczej „K” od godz. 8 do 14 oraz od 12 do 18. Szczegółowe informacje na temat godzin działania poradni dostępne są na stronie internetowej www.SzpitalSkierniewice.pl

– Poprzez organizację „Białej Soboty” chcemy dać szansę na wykonanie badań również tym z pań, które w trakcie tygodnia nie mogą z nich skorzystać, choćby z uwagi na pracę czy inne obowiązki. W zależności od frekwencji, akcja będzie powtarzana. – mówi Paweł Bruger, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach.

Akcja jest prowadzona w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy i z okazji przypadającego na dzień 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem. “Biała Sobota” jest organizowana 7 lutego przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący „Populacyjny Program Profilaktyki i Wykrywania Raka Szyjki Macicy” w całym województwie łódzkim. „Populacyjny Program Profilaktyki i Wykrywania Raka Szyjki Macicy” jest adresowany do wszystkich kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały badania cytologicznego w ramach tego programu w ostatnich 3 latach.

Program składa się z 3 etapów: 

 • etap podstawowy – polega na pobraniu przez lekarza lub położną rozmazu cytologicznego z szyjki macicy w gabinecie ginekologicznym,
 • etap diagnostyczny – polega na ocenie pobranego rozmazu cytologicznego w pracowni diagnostycznej,
 • etap pogłębiony – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym kobieta powinna być skierowana do ośrodka realizującego etap diagnostyki pogłębionej. W ramach tego etapu wykonywane jest bezpłatnie badanie kolposkopowe.

– Badanie jest bezbolesne i bezpieczne dla kobiety, a przede wszystkim jest to badanie ratujące życie. Proces nowotworowy postępuje powoli, zatem regularne badania cytologiczne dają szansę na wykrycie raka we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jeszcze można całkowicie go wyleczyć. – dodaje rzecznik szpitala.

W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia. Co roku 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Rak szyjki macicy jest nowotworem nazywanym „cichym zabójcą”. Choroba ta może się rozwijać nawet kilka lat, nie dając żadnych dolegliwości. Regularnie wykonywany wymaz cytologiczny daje poczucie bezpieczeństwa! Pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy.

Czynniki rozwoju raka szyjki macicy:

 • przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 16, 18 lub innymi typami onkogennymi
 • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
 • duża liczba partnerów seksualnych
 • duża liczba porodów
 • wieloletnie palenie papierosów

 

Czynniki prawdopodobne:

 • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych
 • dieta uboga w antyoksydanty
 • zakażenie HIV
 • częste nieleczone zapalenie pochwy wywołane przez Chlamydia trachomatis.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o