Bohaterowie Skierniewic na muralu i nie tylko

0
1037

W Skierniewicach powstanie niepodległościowy mural. Graffiti przedstawiać będzie postacie znane z różnych okresów historii Skierniewic. Obraz powstanie jeszcze przed 11 listopada i ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na muralu obok siebie znajdą się: powstaniec styczniowy Stanisław Grabowski, napoleoński żołnierz Jan Kozietulski, pielęgniarka, patronka skierniewickiego hospicjum Anna Olszewska, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Marian Pyziak, komendant lokalnego oddziału Rady Głównej Opiekuńczej z czasów wojny Irena Repp i pedagog w LO im. Bolesława Prusa Artur Wittenberg. Jest też siódma postać przedstawiająca anonimowego żołnierza z czasów II Wojny Światowej.

Obok skierniewickich bohaterów jest też napis “Jestem dumny”. To hasło większej akcji, której mural jest tylko częścią. Będą też animacje komputerowe, Flash moby na ulicach miasta i lekcje w szkołach.

– Ruszamy z kampania Jestem dumny. Jej przedsmak mieliśmy już podczas naszego ogrodniczego święta, kiedy mogliśmy zobaczyć mural na mappingu. Chodzi o to by na 100 lecie odzyskania niepodległości pokazać naszych skierniewickich bohaterów – mówi Krzysztof Jażdżyk.

Akcja ma przypomnieć tych, którzy tworzyli historię miasta. Naczelnik wydziału promocji urzędu miasta Anna Wolińska podkreśla, że te sześć nazwisk z muralu to dopiero początek.

– Tak naprawdę osób, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii Skierniewic jest o wiele, wiele więcej ale od czegoś trzeba zacząć. Planujemy jeszcze kilka nieszablonowych akcji z zaangażowaniem naszej młodzieży, myślę, że jeszcze nie raz zaskoczymy. Chcemy wzbudzić to uczucie, że jesteśmy dumni z naszego miasta i tych, którzy je współtworzyli.

– Bardzo ważną rolę odgrywa komiksowa forma muralu – wyjaśnia autorka projektu Kamila Stankiewicz. – Uznaliśmy, że to dobry pomysł by trafić zarówno do starszych jak i młodszych osób. W ten sposób chcemy też pokazać, że ci bohaterowie to nie tylko super bohaterowie znani z Avengersów ale również mieszkańcy naszego miasta.

Po prezentacji projektu muralu w Internecie rozpoczęła się już dyskusja na jego temat. Niektórzy zwracają uwagę na brak ważnych w historii miasta osób np. Władysława Strakacza, innym mural kojarzy się z propagandą PRL-u czy zdobywaniem Bastylii. “Bo w naszych rekach robota się pali, a naszym zadaniem buuuudować socjalizm” – ironizują Internauci. Nie brakuje też komentarzy popierających powstanie muralu i chwalących jego formę. Planowany rysunek budzi więc różne opinie, ale w dyskusji widać też, że zamierzony przez organizatorów cel edukacyjny zostanie osiągnięty. W komentarzach mieszkańcy już dopytują kim były uwiecznione na muralu osoby.

Przemysław Wójciak i Sebastian Skarżyński z Wrocławia rozpoczną malowanie w przyszłym tygodniu.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o