Strona głównaKulturaBWA Skierniewice: wykład “Akademizm we Francji”

BWA Skierniewice: wykład “Akademizm we Francji”

- REKRAMA -

W środę 3 czerwca Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach zaprasza na wykład Małgorzaty Wiktorko z cyklu: MAŁA AKADEMIA SZTUKI FRANCUSKIEJ „Akademizm we Francji”, MOK Skierniewice, ul. Reymonta 33, sala 104, godz. 16.30.

Nazwa Akademia odnosi się do szkoły założonej przez Platona ok. 387 r. p.n.e. tzw. Akademii Platońskiej. Spotykano się w znajdującym się niedaleko Aten gaju, gdzie pochowany został heros Akademos – stąd nazwa Akademia. Zajmowano się w niej przede wszystkim filozofią i matematyką, geometrią.

Do tradycji Akademii Platońskiej nawiązał Cosimo Medici zakładając w 1459 roku we Florencji szkołę filozoficzną głoszącą filozofię platońską interpretowaną w duchu renesansowym, tzw. Akademię Florencką.

Dwór Medyceuszy we Florencji stał się miejscem spotkań uczonych, ale i artystów (Michał Anioł).

Stopniowo narastało przekonanie, że sztuka jest dziedziną intelektualną, że można poznać i określić jej zasady, reguły. Tak jak uczony, naukowiec – artysta poszukuje Prawdy i Piękna.

W 1563 we Florencji powstała, z inspiracji Giorgia Vasariego, pierwsza akademia sztuki o określonym programie i formach organizacyjnych  – Accademia delle Arti del Disegno.

W Paryżu 1648 powstała Académie Royale de Peinture et de Sculpture (Królewska Akademia Malarstwa i Rzeźby).

Skodyfikowane przez nią normy estetyczne uzyskały poparcie władzy państwowej, a sama Akademia posiadała praktycznie monopol w kierowaniu sztuką. Ten system zarządzania twórczością artystyczną obejmował nauczanie, konkursy, wystawianie dzieł i przyznawanie stypendiów. 1667 paryska Akademia rozpoczęła cykl wystaw dostępnych tylko dla swoich członków, zwanych Salonami od miejsca pierwszych wystaw w Salon Carré w Luwrze. Udział w  nich był szczególnie prestiżowy w XIX w.

Paryska Akademia, kładła nacisk na wybiórczo traktowaną tradycję, dominującą rolę rozumu i niezbędność wiedzy w procesie tworzenia dzieła sztuki. Traktowano sztukę jako dziedzinę administrowaną przez państwo, służącą celom propagandowym i reprezentacyjnym.

Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE