Strona główna Kultura BWA Skierniewice: wykład „ARCHITEKTURA ŁODZI W 20-LECIU MIĘDZYWOJENNYM”

BWA Skierniewice: wykład „ARCHITEKTURA ŁODZI W 20-LECIU MIĘDZYWOJENNYM”

0

- REKRAMA -

Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach zaprasza w środę 8 marca o godz. 16.30 na wykład Małgorzaty Marszałł pt.: „ARCHITEKTURA ŁODZI W 20-LECIU MIĘDZYWOJENNYM”.

„Jeśli ktoś chce zobaczyć przeszłość Polski, winien zwiedzić Kraków, teraźniejszość odzwierciedla Warszawa, przyszłość tego kraju – Łódź” tak opisywał swoje wrażenia z Polski pewien angielski dziennikarz w latach 20. XX wieku. Łódź aż do XIX wieku nie była większym ośrodkiem miejskim ale w czasach międzywojennych stała się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w kraju. Nastąpił rozwój inicjatyw prywatnych, powstawały zakłady produkcyjne, sklepy i instytucje kultury. Miasto stało się stolicą województwa, co wymagało stworzenia odpowiedniej infrastruktury. W budownictwie początku lat 20. nawiązywano do polskiej tradycji architektonicznej i popularnością cieszył się tzw. styl swojski oraz stylistyka „Polskiej Sztuki Dekoracyjnej”. W kolejnych latach w architekturze łódzkiej znalazły swoje miejsce inne obowiązujące w czasach międzywojennych tendencje, takie jak nawiązania do klasycyzmu, art deco czy modernizm. W zakresie funkcji budynków realizowano program, dzięki któremu osada fabryczna, składająca się w dużej mierze z fabryk, rezydencji przemysłowców i domów robotniczych, stawała się w pełni funkcjonalnym miastem wyposażonym w niezbędne budynki użyteczności publicznej.

 

Środa, 8 marca 2017 r., godz. 16:30
Centrum Kultury i Sztuki, Sala Strakacza, poziom -1, Skierniewice, ul. Reymonta 33
Wstęp wolny

 

infoskierniewice.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.
infoskierniewice.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version