Strona głównaKulturaBWA Skierniewice: wykład "ARCHITEKTURA KATOWIC W DWUDZIESTOLECIU MIĘDZYWOJENNYM"

BWA Skierniewice: wykład "ARCHITEKTURA KATOWIC W DWUDZIESTOLECIU MIĘDZYWOJENNYM"

- REKRAMA -

Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach zaprasza w środę 17 lutego 2016 r. o godz. 16.30 na wykład Małgorzaty Marszałł: „ARCHITEKTURA KATOWIC W DWUDZIESTOLECIU MIĘDZYWOJENNYM”, Sala 104 CKiS, wstęp wolny.


Katowice otrzymały prawa miejskie dopiero w drugiej połowie XIX wieku, jednak zanim to nastąpiło, dawno już miały miejski charakter i rozwijały się jako ośrodek przemysłowy.

Po zakończeniu I wojny światowej odrodzone państwa polskie i czechosłowackie rościły pretensje do terenów Górnego Śląska. Spór toczył się też pomiędzy Polską a Niemcami. W 1922 roku komisja międzynarodowa zadecydowała o przyłączeniu części Górnego Śląska, z Katowicami, do Polski. Miasto stało się stolicą autonomicznego województwa śląskiego. Z uwagi na zacofanie cywilizacyjne odrodzonej Polski, Katowice będące w bogatych Niemczech prowincjonalnym ośrodkiem przemysłowym, stały się największym centrum gospodarczym Polski i stolicą najbogatszego regionu. Lata międzywojenne były dla Katowic okresem intensywnego rozwoju i wkrótce stały się one dużym i znaczącym ośrodkiem miejskim.

Katowice odegrały w Polsce pionierską rolę w rozwoju modernistycznej architektury. Mimo, że początkowo preferowano style zachowawcze i odwołujące się do przeszłości, to szybko zaczęły powstawać też nowatorskie w skali Polski przykłady awangardowego budownictwa. Wiele gmachów publicznych ozdabiano pilastrami i kolumnami o genezie klasycystycznej a wnętrza urządzano w luksusowej wersji stylu art deco. Innym wyrazistym nurtem był modernizm ze swoją najbardziej radykalną odmianą, funkcjonalizmem.

Środa, 17 luty 2016 r., godz. 16:30
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, ul. Reymonta 33
Sala 104
Wstęp wolny

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE