Strona głównaKulturaBWA Skierniewice: Wykład o Oskarze Hansenie

BWA Skierniewice: Wykład o Oskarze Hansenie

- REKRAMA -

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na pierwszy w tym roku wykład Małgorzaty Marszałł. Tym razem spotkanie cykliczne „Francuski Łącznik” poświęcone będzie wybitnemu architektowi, projektantowi malarzowi i rzeźbiarzowi: Osakarowi Hansenowi.  Zapraszamy 07.01 (środa) na godz. 16.30 do sali 104 MOK Skierniewice, ul. Reymonta 33, wstęp wolny.

Ten wybitny artysta urodził się 12 kwietnia 1922 roku w Helsinkach, zmarł 11 maja 2005 roku w Warszawie. Był synem Rosjanki i Norwega, o dalekich polskich korzeniach, wnukiem słynnego norweskiego milionera i filantropa Hermana „Appelsina” Hansena. W 1923 roku zamieszkał wraz z rodziną w Wilnie, a trzy lata później otrzymał polskie obywatelstwo. Studia rozpoczął w Wyższej Szkole Technicznej w Wilnie, na Wydziale Mechanicznym, który ukończył w roku 1942. W czasie II wojny światowej Hansen działał w partyzantce AK. W ramach akcji repatriacyjnej przyjechał po wojnie do Polski i w 1945 roku rozpoczął studia w Lublinie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej u prof. Romualda Gutta.

W latach 1948-50 przebywał za granicą na stypendium rządu francuskiego w Paryżu, gdzie praktykował w pracowniach Fernanda Legera i Pierre’a Jeannereta, kuzyna Le Corbusiera oraz w Londynie, gdzie studiował w International Summer School of Architekture. W Paryżu Hansen miał okazję poznać wielu wybitnych artystów, m.in. Pabla Picassa, z którym spotkanie ułatwiła mu Zofia Syrkusowa.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE