Były komendant MO w Skierniewicach oskarżony o 36 zbrodni komunistycznych

0
422

4 listopada 2015 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie skierował do Sądu Rejonowego w Skierniewicach akt oskarżenia przeciwko Czesławowi R. – byłemu Komendantowi Wojewódzkiemu Milicji Obywatelskiej w Skierniewicach, którego oskarżył o popełnienie 36 zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości.

Prokurator zarzucił oskarżonemu, że do 12 grudnia 1981 r., jako Komendant Wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Skierniewicach, a tym samym funkcjonariusz państwa komunistycznego, przekroczył swoje uprawnienia. Oskarżony wydał decyzję o internowaniu 36 osób, powołując się na przepisy nieistniejącego aktu prawnego w postaci dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. „o ochronie bezpieczeństwa Państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”, a w konsekwencji bezprawnie pozbawił wolności pokrzywdzonych na okres powyżej 7 dni, co stanowiło formę represji i poważnego prześladowania z powodu ich przynależności do określonej grupy społeczno-politycznej.

Czesławowi R. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. Wyjaśnił, że wydając decyzje o internowaniu 36 osób był przekonany, że działał zgodnie z obowiązujący wówczas prawem, a ponadto wykonywał rozkazy przełożonych.

Rozprawa przeciwko byłemu Komendantowi Wojewódzkiemu MO w Skierniewicach rozpocznie się przed Sądem Rejonowym w Skierniewicach w dniu 18 kwietnia 2016 r.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o