fbpx

Strona główna Biznes Co to urlop wypoczynkowy?

Co to urlop wypoczynkowy?

Materiał partnera

Podstawowym przywilejem, z którego pracownicy bardzo chętnie korzystają, jest urlop wypoczynkowy. Warto pamiętać, że przysługuje on jedynie przy umowie o pracę i udzielany jest w wymiarze godzin odpowiadającym zakontraktowanego czasu pracy. Oznacza to, że osoba zatrudniona jedynie na pół etatu będzie miała urlop o połowę krótszy niż pracownik pełnoetatowy. O czym jeszcze warto wiedzieć myśląc o urlopie wypoczynkowym?

Sprawdź, jaką umowę proponuje pracodawca

O urlop wypoczynkowy możesz ubiegać się jedynie u pracodawcy, którym wiąże Cię umowa o pracę. To dni wolne od obowiązków służbowych i stawiania się w miejscu, w którym wykonywana jest praca. Chociaż odpoczywasz, należy Ci się wynagrodzenie. Urlop wypoczynkowy jest bowiem płatny. Pamiętaj o tym przeglądając oferty pracy dostępne m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl i zwróć uwagę na rodzaj umowy proponowanej przez pracodawcę.

Jeśli zależy Ci na płatnych dniach wolnych od obowiązków służbowych, wybierz ogłoszenia mówiące o umowie o pracę. W przeciwnym wypadku każdy dzień wypoczynku będzie skutkował niższym wynagrodzeniem.

Urlop wypoczynkowy, czyli jaki?

Długość urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom określają przepisy polskiego Prawa Pracy. Zależy on od stażu pracy i lat nauki w ostatniej, ukończonej szkole, a może wynosić wynieść nawet 26 dni.

Urlop wypoczynkowy jest przywilejem,przysługującym każdego roku. W przypadku, gdy z różnych powodów pracownik z niego nie skorzystał, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu.

Urlop wypoczynkowy udzielany jest na dni, które pracownik powinien spędzić w pracy zgodnie z harmonogramem. Nie wlicza się do niego wolnych niedziel i świąt.

Urlop na żądanie, a urlop wypoczynkowy

Wielu pracowników korzysta z możliwości wzięcia urlopu na żądanie. Warto pamiętać przy tym, że jest on wliczany do wymiaru urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że wymarzone wakacje mogą okazać się krótsze o dni, które spędziłeś w domu w ramach wolnego wziętego wcześniej na żądanie.

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE