Strona głównaINFO +Czy w tym roku będziemy mieć mniej palaczy w Skierniewicach?

Czy w tym roku będziemy mieć mniej palaczy w Skierniewicach?

- REKRAMA -

Rok 2020 był niczym rollercoaster: pełen skrajnych emocji, wydarzeń o których wszyscy chcemy jak najszybciej zapomnieć. Mimo wszystko przypomniał nam o czymś bardzo ważnym – zdrowiu, bo to one jest najważniejsze. Czy w Skierniewicach znajdą się odważni, którzy spróbują rzucić papierosy i wytrwać w tym noworocznym postanowieniu?

- REKRAMA -

Początek czegoś nowego

Jeszcze nie tak dawno wspominaliśmy jak minął nam 2020 rok. Jak pewnie wszyscy dobrze pamiętacie wspominaliśmy o protestach skierniewiczanek, problemach budżetowych miasta, a także sprawach nieco bardziej optymistycznych jak Noworoczny Bal czy niezwykła, skierniewicka „górka”, która pojawiła się w polskiej adaptacji Cobena „W głębi lasu” dostępnej na Netflixie. Nie da się ukryć, że rok 2020 był pełen skrajnych emocji, ale z pewnością przypomniał nam jak ważne jest zdrowie.

- Reklama -

Wielu Polaków, w tym skierniewiczan i skierniewiczanek każdego roku tworzy listę noworocznych postanowień. Jak donosi CBOS postanowienie, które znajduje się w ścisłej trójce jest właśnie rzucenie palenia papierosów. Takie noworoczne postanowienie idealnie wpisuje się w rok 2021, który dla wielu z Was oznacza początek czegoś nowego. Wszyscy pragniemy, aby pandemia w końcu wygasła. Właśnie dlatego jest to dobry moment, aby podjąć walkę z papierosami. Mieszkańcu Skierniewic czy chcesz spróbować?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Jeżeli na Twojej noworocznej liście postanowień, znalazł się punkt „rzucam palenie” to winszujemy! Przed Tobą trudna droga, ale nagroda główna – zdrowie jest tego warte. Musisz uzbroić się w cierpliwość, być wytrwałym i nie dać się skusić. Unikaj (jak ognia!) sytuacji w której sięgałeś po papierosa. A w sytuacjach stresowym postaw na zdrowe przekąski, które „jakoś” zajmą Twoje dłonie. Wytrwałość w takim postanowieniu dobrze opisuje socjolog, Andrzej Twardzik:

„(…) Częściowo to nałóg jest silniejszy, ale działa również wpływ otoczenia. Jeśli ja cały czas paliłem, przebywam w środowiskach, w których modne jest palenie. Inni palą, a ja nagle rzucam, wtedy wytwarza się presja. Wszyscy mnie częstują i moja silna wola słabnie. Poza tym nie mogę się wyłamać, aby nie zostać zepchniętym na margines. To jest socjologiczna zasada dostosowania się do środowiska. Ono ma bardzo duże znaczenie przy dotrzymywaniu postanowień (…)” – zaznacza.

Alternatywa dla papierosa?

Oczywiście, nie wszyscy palacze są tak gorliwi i pragną z dnia na dzień porzucić zgubny nałóg. Nic w tym złego, przyjdzie jeszcze na Was czas. Niemniej jednak, stawką jest wasze zdrowie czy zatem drogi palaczu, nie lepiej zastąpić tradycyjnego papierosa alternatywą jak e-papieros czy podgrzewacz tytoniu typu IQOS?

Wiele argumentów przemawia „za” – wskutek rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów co roku życie traci 67 tysięcy Polek i Polaków.  Może i ta liczba jest większa, niż liczba mieszkańców Skierniewic, ale mimo wszystko przeraża! Niebezpieczną konsekwencją zdrowotną czynnego i biernego palenia papierosów jest przewlekła, obturacyjna choroba płuc (POChP). W samej Polsce choruje na nią 2 miliony palaczy, przy czym rocznie z jej powodu życie traci około 15 tysięcy z nich. 

IQOS czy e-papieros?

Palaczu, wreszcie przejrzałeś na oczy? Bardzo dobrze, jeżeli chcesz wprowadzać zmiany stopniowo to dobrym pomysłem, jest zastąpienie tradycyjnego papierosa jego alternatywą – elektronicznym papierosem czy podgrzewaczem tytoniu typu IQOS. Wbrew powszechnej opinii to nie nikotyna jest problemem. Owszem uzależnia, ale nie ma jej bazie INCHEM czyli największej na świecie liście substancji chemicznych. Problemem jest dym papierosy, w którym znajduje się blisko 7 tysięcy substancji, z czego prawie 93 uznaje się za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a około 70 za rakotwórcze. 

IQOS, podobnie jak e-papierosy generuje tylko aerosol, który można wdychać. Trujący i uciążliwy dym idzie w odstawkę. Zatem czym różni się IQOS od elektronicznego papierosa? Podgrzewacz tytoniu typu IQOS zawiera prawdziwy tytoń, który jest podgrzewany do odpowiedniej temperatury. Nie jest on spalany tak jak w przypadku tradycyjnego papierosa. IQOS nie pozostawia przykrego zapachu na ubraniach, włosach. Można go używać w domu, ponieważ nie ma żaru, popiołu. Tym samym nie pozostawia przykrego zapachu w pomieszczeniu, firankach. Od jego stosowania palce i zęby nie żółkną.

IQOS był przedmiotem wielu badań i analiz naukowych Państw z całego świata. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (znana jako FDA) po czterech latach badań uznała IQOS-a za produkt „właściwy dla promocji zdrowia publicznego”. Badania potwierdziły, że podgrzewacz tytoniu tego typu wydziela mniej toksycznych substancji niż papieros. A tego typu badań, raportów jest o wiele więcej!

Wszystkie produkty, które w swoim składzie zawierają nikotynę nie są obojętne dla zdrowia. Jest to jeden z powodów, dla którego lepiej porzucić palenie, raz na zawsze.

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aldona

Zaczęłam korzystać z iqosa odkąd wycofali mentole. Początkowo nie byłam przekonana, ale innej opcji nie miałam. Fajek z zagranicy nie chciałam kupować, bo trochę się bałam. Przyzwyczaiłam się i polecam, konkurencyjny odpowiednik papierosa.

szymon

nie mam przekonania do takich rozwiązań. papieros to papieros i nikt tego nie powinien zmieniać.

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE