Dom Sejmikowy

0

- REKRAMA -

Jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków w Skierniewicach jest monumentalny gmach Starostwa Powiatowego, wybudowany w latach 1922-1926. Ciekawe rozwiązania architektoniczne zostały zaprojektowane przez Henryka Kłosa.

Projekt przewidywał 70 pokoi, dwie duże sale, areszt, mały schron i 50 innych pomieszczeń. Plac pod budowę przekazało miasto pod warunkiem, że uzyska lokal dla miejscowej straży ogniowej. Budynek został oddany do użytku 12 czerwca 1927 roku. W uroczystości otwarcia brał udział Prezydent Rzeczypospolitej – Ignacy Mościcki.

Gmach Sejmikowy w Skierniewicach jest przejawem poezji życia i czynu, dobrego zużytkowania wyników swoich prac, jest dowodem, że poczucie patriotyczne wyrazić się potrafi nie tylko u nas o kulcie bohaterskich i szlachetnych poczynań naszej historii, ale również w tworzeniu własnej, nowoczesnej historii, jest jednak ogniwem w łańcuchu wysiłków, które Polskę czynią państwem silnym i zdrowym, zapewnią ludności dogodne warunki bytu, wzmocnią węzły społeczeństwa z państwem, nauczą czynu i szacunku dla władz państwowych i dla idei samorządowej.
– fragment z Gazety Urzędowej Powiatu Skierniewickiego  z dnia 7 lipca 1927 roku.

Taki stan pozostał do II wojny światowej. W czasie okupacji w budynku mieścił się Urząd Powiatowy i Miejski kierowany przez władze okupacyjne.

Po wojnie był siedzibą Powiatowej Rady Narodowej, kina „Związkowiec”. W latach 1972-1999 budynek sejmiku stał się siedzibą władz wojewódzkich, a Skierniewice po raz pierwszy w swojej historii zostały podniesione do rangi miasta wojewódzkiego.

Obecnie w gmachu znajduje się siedziba Starostwa Powiatowego.

– To bardzo ciekawe że wszyscy starostowie siedzieli przy tym samym biurku – mówi Zbigniew Sawicki, Kierownik Wydziału Rozwoju Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego – gabinet starosty posada oryginalne umeblowanie z lat 20-stych XX wieku.

Legenda miejska związana z budynkiem  „O szkielety w oknach Sejmiku

 

 

- Reklama -

Poprzedni artykułSkierniewice: Stowarzyszenie Miłośników Kolei otrzymało dotacje
Następny artykułSkierniewice: 1 % podatku na Psy i Koty ze Skierniewic
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments