Druga edycja akcji “Jestem dumny”. Kto powinien zostać upamiętniony w tym roku?

0
4208

Do końca marca mieszkańcy Skierniewic mogą zgłaszać osoby, które według nich godne są upamiętnienia w drugiej edycji akcji “Jestem dumny”. Promocyjna kampania miasta rozpoczęła się w ubiegłym roku. Jej celem było przypomnienie ważnych w historii miasta postaci i uczczenie w ten sposób setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Powstały filmy animowane, organizowano flash moby i lekcje w szkołach, powstał też mural. Przedstawiono w ten sposób sześć związanych ze Skierniewicami osób: Stanisława Grabowskiego, Jana Kozietulskiego, Annę Olszewską, Mariana Pyziaka, Irenę Repp i Artura Wittenberga.

Teraz przyszedł czas na kolejnych skierniewickich bohaterów. Wskazać ich mają sami mieszkańcy. Pierwsze propozycje już do Ratusza spłynęły. Ochotnicza Straż Pożarna w Skierniewicach zgłosiła Władysława Strakacza.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni, że nastąpiła druga edycja akcji – mówi prezes OSP Krzysztof Keller. – Już w pierwszej edycji postulowaliśmy, żeby uwzględnić naczelnika straży z roku 1918 Władysława Strakacza, właściciela browaru skierniewickiego, osobę znaną w owych czasach w całej Polsce. Liczymy, że komisja, która będzie weryfikować te kandydatury znajdzie miejsce dla tak ważnej postaci.

Swoją propozycje złożyło również Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic, które wskazało postać sierżanta Aleksandra Leśniewicza, mechanika 111. Eskadry Myśliwskiej, a potem Dywizjonu 303. Jego grób znajduje się na cmentarzu św. Józefa w Skierniewicach.

– Bardzo często się mówi o pilotach Dywizjonu 303 czy 302, a pomija się milczeniem mechaników. A to od tych ludzi zależało przygotowanie samolotu po walce na następny dzień. Połatanie dziur, uzupełnienie amunicji, żeby następna garstka bohaterów, o których Churchill mówił, że było ich tak niewielu, mogła lecieć i walczyć. To były osoby, które ofiarną codzienną pracą walczyły dla niepodległości Wielkiej Brytanii, ale też całej Europy i Polski – mówi Jacek Stępowski prezes TPS.

Na inną ważną postać zwraca uwagę Andrzej Krysiak. Historyk, regionalista chce by docenić i przypomnieć skierniewiczanom postać porucznika Tadeusza Dudzińskiego ps. Zawieja, żołnierza skierniewickiej konspiracji, który zginął w powstaniu warszawskim.

Według Piotra Paradowskiego, prezesa Stowarzyszenia 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty wśród osób drugiej edycji akcji “Jestem dumny” powinien się znaleźć Aleksander Jerzy Narbut-Łuczyński, urodzony w Skierniewicach w 1890 roku generał brygady Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych.

Urząd miasta nie chce jeszcze zdradzić w jaki sposób tym razem upamiętni skierniewickich bohaterów.

– W tym roku będą to nowe, być może jeszcze bardziej innowacyjne pomysły na to jak przedostać nazwiska tych postaci i ich historię do powszechnej świadomości – mówi Przemysław Rybicki rzecznik prasowy skierniewickiego ratusza.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o