Duża nowość w komunikacji miejskiej w Skierniewicach

0
4684
Zobacz galerię [7]
Zobacz galerię [7]

Od piątku 25 stycznia w Skierniewicach działa system dynamicznej informacji pasażerskiej. Składa się na niego strona internetowa wraz z aplikacją oraz tablice informacyjne zamontowane przy sześciu przystankach na terenie miasta. Dzięki systemowi osoby korzystające z przejazdu autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacją mogą na bieżąco być informowani o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu.

 

Informacje dotyczące przejazdów skierniewickich autobusów można sprawdzić na stronie skierniewice.kiedyprzyjedzie.pl, która jest odświeżana co 15 sekund. Operator strony, firma Operibus z Jaworzna, obecnie wprowadził możliwość zainstalowania aplikacji na smartfonach z systemem Android i Windows Phone. Pozostałe systemy, jak zapewniają przedstawiciele operatora, zostaną wdrożone w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

System “kiedyprzyjedzie.pl” w Skierniewicach jest połączony z tablicami informacyjnymi, zamontowanymi m.in. przy ul. Mszczonowskiej i na Placu Dworcowym. Tablice te są wykonane z materiałów “wandaloodpornych”.

– Nawet stłuczenie warstwy wierzchniej nie zniszczy wewnętrznej matrycy – zapewnia prezes MZK Winicjusz Nowak. – Oprócz informacji o czasie przyjazdu poszczególnych pojazdów, istnieje też możliwość wpisywania dodatkowych komunikatów. I tak 19 lutego na każdej z tablic będzie komunikat, iż w tym dniu jeździmy za darmo.

Ostatnim elementem nowego systemu jest korzystanie z usługi SMS. Niestety, ta jako jedyna, jest odpłatna. Jej koszt to 62 grosze.

System ten może być bardzo pomocny przy tworzeniu nowych rozkładów jazdy autobusów MZK. Dyspozytor ma dostęp do rozbudowanej formy strony, gdzie są informacje dotyczące miejsca, w którym aktualnie znajduje się dany autobus oraz ewentualnych odstępstw od założonego w rozkładzie czasu przyjazdu na przystanek. Dane te są archiwizowane, dzięki czemu jest możliwość ich późniejszej analizy.

– Będzie to okazja do wprowadzania korekt w rozkładzie jazdy – mówi prezes MZK Winicjusz Nowak. – Już teraz widzimy, że czas przejazdu między tymi samymi przystankami może się różnić. Wpływ na to z reguły ma natężenie ruchu. Kurs w godzinach szczytu będzie znacznie dłuższy niż np. w godzinach wieczornych – dodaje.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o