Strona główna Wiadomości Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Skierniewicach

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Skierniewicach

1

- REKRAMA -

2 maja 2015 roku w Skierniewicach odbędą się obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej organizowane przez Hufiec ZHP w Skierniewicach wraz z Urzędem Miasta Skierniewice. W ramach obchodów odbędą się: przemarsz ulicami miasta z wielką flagą Rzeczypospolitej Polskiej, I Skierniewicki Bieg Cichociemnych oraz Piknik Patriotyczny.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto państwowe wprowadzone na mocy Ustawy z dnia 20 lutego 2004 o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 49, poz. 467 – art. 1, ust. 3). Celem święta jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Jedną z form uczczenia tego święta jest noszenie tzw. kokardy narodowej, czyli kolistej rozetki w barwach biało-czerwonych.

W Skierniewicach w ramach obchodów święta przygotowana zostanie wielka flaga Rzeczypospolitej Polskiej, która zostanie przeniesiona z Rynku na Plac Jana Pawła II przez kolumnę harcerzy ze skierniewickiego Hufca ZHP. Flaga zostanie poświęcona i wywieszona na kościele Parafii Wojskowej p.w. Wniebowzięcia NMP.

Kolejnym punktem obchodów jest I Skierniewicki Bieg Cichociemnych, który odbędzie się nad zalewem Zadębie. Jest to bieg przełajowy o długości około 7 km, na którego trasie uczestnicy będą musieli pokonać wiele przeszkód zarówno naturalnych jak i sztucznych, m.in. przeskoczenie ściany, przeczołganie się pod zasiekami, przejście przez strumień czy po zwalonym drzewie. Bieg ma nawiązywać do szkolenia Cichociemnych w tzw. „małpim gaju”, w polskim ośrodku szkolenia spadochronowego w Largo House w Szkocji. Szkolenie fizyczne było tam na tyle trudne, że przy wejściu dowcipni żołnierze umieścili tabliczkę z napisem „Szukasz śmierci? Wstąp na chwilę.”. Aby wziąć udział w biegu należy zarejestrować się na stronie internetowej i dokonać opłaty startowej. W ramach opłaty startowej uczestnicy otrzymują pamiątkowy medal, pamiątkową koszulkę, posiłek po biegu i gadżety dostarczone przez sponsorów. Start biegu nastąpi o godzinie 13:00 z okolicy kąpieliska przy ulicy Konwaliowej. Dla 3 najszybszych zawodników i 3 najszybszych zawodniczek przewidziano nagrody rzeczowe. Celem Biegu Cichociemnych jest propagowanie postaw patriotycznych i szerzenie wiedzy o Cichociemnych, a także propagowanie uprawiania sportu i umożliwienie rywalizacji sportowej.

Imprezą towarzyszącą Biegowi Cichociemnych jest Piknik Patriotyczny, zorganizowany w pobliżu kąpieliska przy ulicy Konwaliowej. Piknik będzie miał formę stacjonarnych stoisk demonstracyjnych i warsztatowych. Na miejscu odbędą się prezentacje licznych służb mundurowych oraz organizacji patriotyczno-wychowawczych i promujących obronność. Harcerze przygotują też mini wersję toru przeszkód dla dzieci. Jedną z atrakcji będzie pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej w wykonaniu strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach. (Cały czas spływają do nas potwierdzenia od zaproszonych organizacji i wkrótce będziemy informować o kolejnych atrakcjach na naszej stronie internetowej.)

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych na stronę biegu pod adresem https://www.facebook.com/biegcc, gdzie na bieżąco umieszczamy aktualności i ciekawostki o Cichociemnych, a wszystkich wraz z całymi rodzinami zachęcamy do uczczenia Święta Flagi RP i do spaceru nad Zalew Zadębie w dniu 2 maja. 

Harmonogram:
11:00 – Rynek – zbiórka harcerzy z Hufca ZHP w Skierniewicach, odebranie wielkiej flagi Państwa Polskiego z Ratusza
11:00-12:00 – Przemarsz kolumny harcerzy niosących wielką flagę z Rynku do Placu Jana Pawła II
12:00 – poświęcenie i powieszenie wielkiej flagi Rzeczypospolitej Polskiej na kościele Parafii Wojskowej p.w. Wniebowzięcia NMP
12:15-12:45 – Przemarsz nad Zalew Zadębie (kąpielisko przy ulicy Konwaliowej)
13:00 – Start I Skierniewickiego Biegu Cichociemnych
14:30 – Dekoracja zwycięzców Biegu Cichociemnych i otwarcie Pikniku Patriotycznego
17:00 – zakończenie imprezy

infoskierniewice.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.
infoskierniewice.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dziękujemy za opublikowanie informacji o DNIU FLAGI RP Wszelkie inicjatywy podkreślające znaczenie naszych symboli narodowych są bardzo potrzebne.Jako inicjatywa POGOTOWIE FLAGOWE podejmujemy również działania popularyzujące wiedzę i dobre praktyki w dziedzinie symboli państwowych.W tym celu opracowaliśmy i nieodpłatnie udostępniamy materiały do publikacji,np.:Kalendarz Świąt -kiedy eksponować flagi, Protokół flagowy, artykuł o Dniu Flagi itp. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z naszą stroną http://www.pogotowieflagowe.pl i naszym programem „DOBRA FLAGA” dla Polaków.Ponadto, na POGOTOWIU FLAGOWYM można zapoznać się z udoskonaloną ,unikalną w skali światowej konstrukcją flagi opracowaną w/g dwóch polskich patentów.DOBRA Flaga nie oplątuje się na drzewcu i zachowuje kształt falującego prostokąta w… Czytaj więcej »

wpDiscuz
Exit mobile version