Eliminacje powiatowe Turniej Wiedzy Pożarniczej 2019 [ZDJĘCIA]

0

Blisko stu zawodników, uczniów szkół podstawowych i średnich wzięło udział w turnieju wiedzy pożarniczej w Skierniewicach. Udział w konkursie wymaga specjalistycznej, często trudnej wiedzy. Mimo to od lat nie brakuje chętnych.

 

W Starostwie Powiatowym w Skierniewicach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Konkurs podzielony był na trzy kategorie: Szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Zadaniem uczestników było rozwiązanie pisemnego testu. Najlepsi rywalizowali potem w etapie ustnym. Pytania obejmowały bardzo szeroki zakres wiedzy, dotyczyły m.in. sprzętu i zasad zachowania w trudnych sytuacjach. Trzeba też było znać struktury straży, skomplikowane skróty nazw strażackich urządzeń, ich pracy i wydajności. Turniej w szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

– Celem turnieju jest promowanie wiedzy nie tylko z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ale również tej dotyczącej bezpiecznego postępowania – mówi Mariusz Wielgosz zastępca komendanta miejskiego PSP. – Ta wiedza jest bardzo rozległa, dotyczy również pierwszej pomocy przedmedycznej i ochrony przyrody. Przez lata organizowania turnieju widzimy, że świadomość młodzieży bardzo się zwiększyła i dzięki temu dzisiaj jest bezpieczniej.

Wśród uczestników turnieju po raz kolejny już znalazły się Zofia i Aleksandra Aftewicz z Bolimowa. Siostry bliźniaczki zajęły dwa pierwsze miejsca w kategorii klas 6-8. Dziewczęta od lat interesują się tą tematyką, a to zainteresowanie wyniosły z rodzinnego domu.

– Cała nasza rodzina od Konopczyńskich związana była ze strażą – mówią dziewczyny. – Od pradziadka, który był w straży, potem dziadek, który był prezesem i drugi dziadek, też prezes w straży i wujek, który jest kronikarzem. My przygodę ze strażą rozpoczęłyśmy od młodzieżowej drużyny pożarniczej, do której zachęcił nas nasz kuzyn i tak ta pasja zaczęła się rozwijać. Fajnie mieć taką pasję, odskocznię od nauki. W przyszłości wiążemy swe plany ze szkołą główną pożarnictwa. Chcemy się dostać na kapitana – snują plany bliźniaczki z Bolimowa.

Gości turnieju w strażackim mundurze przywitał starosta skierniewicki Mirosław Belina.

– Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej od lat cieszy się w powiecie skierniewickim bardzo dużą popularnością – mówi starosta Mirosław Belina. – Jest to konkurs, który zaraża. Mamy tu przykłady uczestników sprzed lat, którzy dzisiaj pełnią funkcję w państwowej straży pożarnej, są oficerami, ale jest też wielu ochotników, którzy spełniają się również w ochotniczym pożarnictwie.

Młodzież spisała się na medal. Najlepsi wezmą udział w konkursie na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 25 kwietnia w Piątku.

Najlepsi w swoich kategoriach

I grupa wiekowa (szkoła podstawowe klasy 1- 6)
1. Dawid Stefaniak – SP w Drzewcach
2. Andżelika Pruszkowska – SP w Żelaznej
3. Tyberiusz Kołosowski – SP w Bolimowie

II grupa wiekowa (gimnazja, kl. 7-8)
1. Zofia Aftewicz – SP w Bolimowie
2. Aleksandra Aftewicz – SP w Bolimowie
3. Mateusz Królik – SP w Makowie

III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)
1. Bartłomiej Fabjański – ZSP w Bolimowie
2. Nadia Pejska – ZSZ nr 1 w Skierniewicach
3. Kinga Rudzka – ZSP w Bolimowie.

- Reklama -

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments