Strona głównaWiadomościGmina SkierniewiceGmina Skierniewice oddała przyznaną dotację na budowę świetlicy wiejskiej w Mokrej

Gmina Skierniewice oddała przyznaną dotację na budowę świetlicy wiejskiej w Mokrej

- REKRAMA -

Dotacje, które dotarły do samorządów pod koniec minionej kadencji czasem okazują się być problemem. Tak jak w przypadku gminy Skierniewice, która zdecydowała się oddać pieniądze na budowę świetlicy wiejskiej w Mokrej.

 

Tuż przed wyborami do kilku samorządów dotarła informacja o dofinansowaniu na budowę obiektów użyteczności publicznej w technologii pasywnej. Wśród nich znalazła się m.in. gmina Skierniewice, która otrzymała milion dwieście tysięcy złotych na budowę świetlicy w Mokrej. Radość mieszkańców Mokrej trwała jednak krótko, bo samorząd nowej kadencji postanowił, że pieniądze odda i świetlicy budował nie będzie.

– Pieniądze były przyznane – potwierdza wójt Czesław Pytlewski. – Natomiast budżet gminy to nie jest worek bez dna – dodaje, przypominając, że gmina do inwestycji musiałaby dołożyć blisko milion złotych. – Rozumiem oczekiwania i aspiracje społeczeństwa, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to wszystko kosztuje. I nie chodzi tylko o samą budowę, ale i późniejsze utrzymanie.

Mieszkańcy Mokrej są bardzo zawiedzeni. Na świetlicę czekali od lat. Dzisiaj funkcję tę pełni barak o wymiarach 2×6 metrów. W środku nie ma ogrzewania, ani doprowadzonej wody. – Dobrze, że jest chociaż światło – słyszymy od mieszkańców. – Ale warunków, by tam organizować jakieś spotkania nie ma żadnych. Jest tu sporo młodzieży, która nie ma co ze sobą zrobić. Bardzo by się przydała świetlica – mówią.

Tak miała wyglądać świetlica wiejska w Mokrej

– Sama gmina mogłaby się pochwalić nowoczesnym obiektem w technologii pasywnej. Byłby przecież tańszy w utrzymaniu – mówi sołtys Mokrej Alina Burzyńska. – Mieliśmy już różne plany. Na przykład kursy tańca, aerobic i inne zajęcia sportowe. Mimo, że mamy tylko taki barak, to rodzice organizują tutaj dzieciom zakończenie roku szkolnego. Tak jest co roku – ognisko i wspólna zabawa. No i co? Pozbawili nas najważniejszej rzeczy. Zabrali nam świetlicę – nie kryje żalu.

Wójt gminy radzi mieszkańcom Mokrej by spotykali się w Sierakowicach Lewych

– Jest tam, wprawdzie tylko prowizoryczne pomieszczenie, ale jest – mówi wójt Czesław Pytlewski. – Trzeba je tylko zmodernizować, odgrzybić, przywrócić do stanu z XX wieku.

– Naprawdę szkoda – mówi Jan Kędziora z rady sołeckiej. – Jest piękna działka, został wykonany projekt budynku, za który gmina zapłaciła ponad 40 tysięcy złotych. I te pieniądze pójdą na marne – dodaje.

Zdziwienia oddaniem dotacji nie kryje Dariusz Klimczak, który jako wicemarszałek województwa łódzkiego współdecydował o przyznaniu dofinansowania.

– Ogłaszane konkursy zwykle nie wystarczały żeby zaspokoić oczekiwania beneficjentów i samorządy, które uzyskały taką dotację przeważnie były bardzo szczęśliwe – mówi Dariusz Klimczak. – Część z nich buduje w ogóle bez dotacji bo miejsca, w których mogą się spotykać stowarzyszenia, czy powstające ostatnio licznie koła seniora, są bardzo potrzebne, nie wspominając już o zajęciach edukacyjnych czy sportowych. Myślę, że rezygnacja w przypadku gminy wiejskiej z dotacji na świetlicę jest ewenementem. Nie znam takich przypadków, żeby ktoś rezygnował, szczególnie w samorządach gminnych, gdzie każda złotówka jest na wagę złota.

3 KOMENTARZE

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan

Rozumiem ze przed kolejnymi wyborami tez bedzie kiełbasa wyborcza w postaci obiecanek!!

Berlinka

Kolejna dobra zmiana.

mlody

Obecny Wójt do niczego się nie nadaje cienki.Tylko potrafi robić jak najłatwiejsze rozwiązania różnego rodzaju ograniczenia niczego nie służące.Nie jest to hejt z mojej strony jako mieszkańca Gminy ale ocena na jaką zasługuje.Choćby wyłączenie oświetlenia w mojej miejscowości o godz. 22(zaznaczam blisko miasta) ale załączenie i wyłączenie nie jest tak ściśle pilnowanie nie wyrabiają się ponowie z przestawianiem zegarka bo potrafi się świecić jak jest dość widno(natura szybsza) i tak widać priorytet urzędowania

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE