GRAFIKA ŚWIATA. Podróże bliższe i dalsze. „Chadar – Lodowa droga. Zimowa wyprawa w Himalaje”

0
207

Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach zaprasza w czwartek 21 maja 2015 r. o godz. 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu GRAFIKA ŚWIATA. Podróże bliższe i dalsze: „Chadar – Lodowa droga. Zimowa wyprawa w Himalaje” z Bartoszem Malinowskim. Sala Kameralna MOK, wstęp wolny.


Chadar od stuleci łączy krainy Ladakh i Zanskar położone w samym sercu Himalajów Indyjskich. Podczas ośmiomiesięcznej zimy, kiedy rzekę Zanskar częściowo skuwa lód na tyle wytrzymały aby utrzymać człowieka, rozpoczyna się Chadar, czyli lodowa droga. Szlak ten jest do dziś jedyną drogą łączącą te dwa dawne himalajskie królestwa. Mężczyźni, kobiety i dzieci codziennie pokonują kilkanaście kilometrów, nocują w jaskiniach i żywią się ryżem i soczewicą. Przez kilka dni wędrówki przy temperaturach spadających do – 30 st. C i na wysokości ponad 3500 m n.p.m. trwają zmagania z niebezpieczeństwami, jakie niesie przejście Chadaru.

Kilkusetletnia tradycja Chadaru właśnie się kończy za sprawą budowanej drogi kołowej. Bartosz wraz z żoną Asią wracają do Zanskaru zimą, aby dwukrotnie przejść Chadar – ostatnią lodową drogę świata i zapamiętać to miejsce zanim nastąpią w nim nieodwracalne zmiany. Czy na lepsze?

Bartosz Malinowski – koczownik, podróżnik, przewodnik górski. Poszukiwacz sprzeczności, zakrzywionego czasu, absurdu. Niestrudzony odkrywca dzikich i nie zabetonowanych miejsc na Ziemi. Zafascynowany Azją. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje, ale zdecydowanie na własnych nogach czuje się najlepiej. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami Witolda Glińskiego “Long Walk PlusExpedition” z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km na różne sposoby nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. W 2013 roku wraz z żoną przeszedł “Chadar” – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. Teraz szykuje się do kolejnej wyprawy.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o