Strona głównaKulturaGRAFIKA ŚWIATA. "Podróże bliższe i dalsze": Drum bun – po skarby Rumunii...

GRAFIKA ŚWIATA. "Podróże bliższe i dalsze": Drum bun – po skarby Rumunii z Draculą

- REKRAMA -

Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zaprasza w czwartek 3 marca 2016 r. o godz. 18.00 na kolejny wykład z cyklu GRAFIKA ŚWIATA. „Podróże bliższe i dalsze”: Drum bun – po skarby Rumunii z Draculą – spotkanie z Andrzejem Pasławskim. Sala Kameralna CKiS, wstęp wolny.


Andrzej Pasławski – krakowianin, podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii. Zwolennik ciszy i nieznanego, poszukiwacz miejsc niezwykłych.Wielki miłośnik Bałkan tym razem zabierze nas do Rumunii. Rumunia nieodmiennie kojarzy się z postacią hrabiego Draculi z zamku w Branie. Ani on jedynym symbolem Rumunii, ani z Branu. Andrzej Pasławski pokaże inne symbole tego kraju. Zamek Draculi słuchacze również zdobędą. Zdobędą, bo dotrzeć do niego można po ponad tysiącu pięciuset schodach! Dacia – najpopularniejsze auto Rumunii, które wjedzie wszędzie i przewiezie wszystko – dacia osobowa, towarowa Dacia-van, terenowa 4×4? Może nie Dacią, ale terenowo przejedziemy dwa słynne szlaki drogowe – 67C czyli „Transalpinę” (tą jeszcze nie zepsutą asfaltem i tą będącą już „Krupówkami”)oraz Transfogaraską, wiekopomne dzieło wodza Caucescu.

Jednak prawdziwe atrakcje tworzy przyroda. Piękne jaskinie i wąwozy gór Bihor, potężne zapadlisko w Rezerwacie Groapa Ruginoasa, stanowiska błotnych wulkanów, „płonąca ziemia” – obszary, na których spod powierzchni ziemi wydobywają się płomienie. Wejdziemy do starożytnej kopalni złota w Rosia Montana i zobaczymy ślady dawnej świetności miasta, gdy trwała tu „gorączka złota”. Wejdziemy do jednej z największej w Europie kopalni soli w Turdzie. Salina Turda jest podziemną perłą, a swym ogromem i bogactwem fresków oraz malowideł przyrodą wytworzonych, powala na kolana. Kolejna spektakularna atrakcja, to solny płaskowyż Meledic, gdzie zobaczymy Solne Góry i rzeki solankowe, wypływające z rzeźbionych solą stalaktytami jaskiń. A na tej wszechobecnej soli toczy się życie. Wokoło chaty, pola uprawne, gospodarstwa, a pod i nad nimi – sól… No i oczywiście miasta i zamki – zajrzymy do kilku z nich. Sibiu, Hunedoara, Bran, Deva, Kurtea de Arges, Sighisoara z domem Drakuli, Braśovz najwęższą ulicą w Rumunii. Jak zwykle w naszych pokazach nie zabraknie pięknych widoków, miejsc historycznych, wielokulturowości i sporej dawki humoru.

 

Czwartek, 3 marzec 2016 r., godz. 18:00
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, ul. Reymonta 33
Sala Kameralna
Wstęp wolny

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE