GRAFIKA ŚWIATA Podróże bliższe i dalsze: "Kosowo. Podróż ponad podziałami"

0
251

Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach zaprasza w czwartek 19 marca 2015 r. o godz. 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu GRAFIKA ŚWIATA Podróże bliższe i dalsze: „Kosowo – podróż ponad podziałami” z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim. Sala Kameralna MOK, wstęp wolny.

Kosowo – najmłodsze państwo Europy, kraina zwana dawniej Dardanią, obecnie od 2008 roku Republika Kosowa. Multietniczny kraj na styku wielu kultur, państwo o które nadal toczy się spór pomiędzy Serbami, a Kosowarami. Tu naocznie można przekonać się, iż bałkański lont tli się nieprzerwanie. Tu zobaczyć można kolebkę prawosławia i najstarsze zachowane cerkwie, illiryjskie stanowiska archeologiczne i najnowszą, krwią i okrucieństwem naznaczoną, historię tego narodu, historię epatującą działaniami wojowników UĆK. A jednocześnie toczy się tam normalne życie gościnnych i przyjaznych ludzi, rzeczywistość, jakże odmienna od tej, jaką starają się kreować media i światowa opinia. To nie tylko polityka i martyrologia, to piękny kraj, wspaniałe góry, jaskinie, zabytkowe, wielokulturowe miasta. Ta prezentacja to efekt kilkukrotnych przejazdów przez Kosowo, od 2007 roku, a przede wszystkim ubiegłorocznej wyprawy, podczas której udało nam się zwiedzić niemalże wszystkie symboliczne miejsca tego państwa.

Czy udało się wznieść ponad podziały?

Nie do końca, lecz opowiem o Kosowie nie jako o siedzibie mafii, handlu bronią i kobietami. Postaram się pokazać ten kraj bezstronnie, jego walory przyrodnicze, ładunek historyczny, jako kraj bezpieczny, pod warunkiem, że przygotujemy się dobrze do jego penetrowania.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o