Inicjatywy warte uwagi. 2 września rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2020

Materiał partnera

0
3266
Zobacz galerię [19]
Zobacz galerię [19]

Już 2 września rusza głosowanie na wnioski złożone przez mieszkańców Skierniewic w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Skierniewice 2020. W tym roku wybierać można spośród 18 pomysłów.

 

Przed mieszkańcami już piąty plebiscyt inwestycji i pomysłów, które będą finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tej edycji wysokość budżetu partycypacyjnego została utrzymana na poziomie lat ubiegłych. Do dyspozycji skierniewiczan jest aż 1,5 mln złotych.

Mieszkańcy będą mogli głosować na dwa sposoby: tradycyjnie oraz elektronicznie – w terminie od 2 do 13 września. Tradycyjne głosowanie będzie odbywało się w budynku Urzędu Miasta Skierniewice przy ul. Senatorskiej 12 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-19:00, a w soboty w godzinach 8:00-14:00. Internetowe głosowanie zostanie zrealizowane przy pomocy specjalnej platformy, do której odnośnik znajduje się na stronie www.skierniewice.eu.

Wyniki zostaną przeliczone oraz opublikowane do 20 września. W październiku rozpoczną się pierwsze merytoryczne prace związane z wyłonionymi pomysłami. Pracownicy ratusza spotkają się z wnioskodawcami, ustalą szczegóły realizacji oraz przygotują niezbędną dokumentację, która trafi pod głosowanie Rady Miasta Skierniewice w listopadzie.

To już piąty raz, kiedy mieszkańcy Skierniewic biorą udział w lokalnym budżecie partycypacyjnym. Jak ocenia Pan popularność tego rozwiązania?
Krzysztof Jażdżyk – Prezydent Miasta Skierniewice: Po kilku latach obowiązywania budżetu nie trzeba skierniewiczan zachęcać do udziału w tym konkretnym plebiscycie. Najlepszą reklamą okazują się po prostu zrealizowane inwestycje, a tych w różnych częściach miasta mamy coraz więcej. W minionym roku mieszkańcy w sumie oddali ponad 6700 głosów. Są więc, jak widać, żywo zainteresowani wspieraniem oddolnych inicjatyw.

Pomysły zgłaszane w ramach Budżetu Obywatelskiego bywają zaskakujące?
Krzysztof Jażdżyk: Pomysły przede wszystkim cieszą, co dowodzi kreatywności mieszkańców. Często całe grupy skierniewiczan występują ze wspólną inicjatywą, angażując się w zmianę otaczającej rzeczywistości. Nie próżnują także miejskie jednostki, proponując nierzadko przedsięwzięcia naprawdę nieszablonowe. Dla samorządowców budżet obywatelski jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że odsłania rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Ocena wyników pozwala precyzyjnie określać hierarchię także dużych, kluczowych dla miasta inwestycji.

Inwestycje realizowane w ramach budżetu partycypacyjnego mają odmienny charakter także z innej perspektywy. Mieszkańcy nieco bardziej się z nimi utożsamiają, prawda?
Krzysztof Jażdżyk: Zdecydowanie tak! To mnie cieszy najbardziej. W kontekście budżetu obywatelskiego nie ma mowy o stereotypie, że to, co publiczne, jest niczyje. Mieszkańcy włączają się w nowe projekty, kontrolują ich wykonanie, a później dbają o to, co zostało zrealizowane. Wystarczy przypomnieć choćby oddany niedawno do użytku tor do pumptracka nad zalewem Zadębie. Zawsze życzyłbym sobie takiego zaangażowania skierniewiczan w proces przygotowania inwestycji i jej utrzymania.

Panie Prezydencie, dlaczego warto głosować?
Krzysztof Jażdżyk: Dlatego, że jest to kwintesencja obywatelskości, samorządności, współrządzenia. W tym przypadku mieszkańcy mogą demokratycznie i bezpośrednio decydować o dysponowaniu budżetowymi środkami. To wspaniała okazja do tego, by poznawać samorząd i jeszcze bardziej czuć się jego częścią! Mamy możliwość głosowania elektronicznego, ale także zachęcam do bezpośredniego wybrania się do ratusza, być może z najmłodszymi członkami rodziny. To także świetna okazja, by pokazać młodym ludziom, że każdy głos ma znaczenie!

- Reklama -

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments