Jak przygotować odpowiednie CV

Artykuł sponsorowany

0
1520

Curriculum Vitae, czyli popularne CV, to początek drogi do pierwszej (lub nowej) pracy. Warto poświęcić czas i uwagę na przygotowanie dokumentu, dzięki któremu zaprezentujesz się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Nie chodzi jednak o to, by puścić wodze fantazji i przypisać sobie doświadczenie zawodowe lub umiejętności, jakich nie posiadamy. Prawda wyjdzie na jaw wcześniej, np. w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, czy później – podczas pierwszych dni nowej pracy. Jak się więc zabrać do przygotowania dobrego CV?

Zasady przygotowania dobrego CV:

• Umieść w CV wyraźne zdjęcie twarzy. Nie wklejaj kadru z imprezy w klubie ani z domówki u znajomych. Wystarczy fotografia wykonana na jasnym tle, bez rozpraszających akcentów. Pamiętaj o naturalnym, delikatnym uśmiechu!

• Wpisz swoje dane osobowe: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania oraz – co najważniejsze – aktualne dane kontaktowe, czyli numer telefonu oraz mail o odpowiedniej nazwie – zamiast słodka.andzia321@xyz.com użyj maila z Twoim imieniem i nazwiskiem, np. kowalski.maciej@xyz.com. Dzięki temu już od początku sprawisz wrażenie osoby profesjonalnej i dbającej o szczegóły, co z punktu widzenia pracodawcy jest istotną cechą.

• Przedstaw swoje umiejętności oraz doświadczenie zawodowe zgodnie z prawdą. Dodaj opis wykonywanych obowiązków na danym stanowisku.
Jeśli szukasz swojej pierwszej pracy i nie posiadasz jeszcze doświadczenia w danej branży – możesz tu umieścić np. organizacje studenckie w jakich uczestniczyłaś/-eś, wolontariaty oraz staże i praktyki oraz pełnione na tych funkcjach obowiązki. Mimo tego, że nie jest to typowe doświadczenie zawodowe, to może to zainteresować pracodawcę, podobnie jak formy aktywności i Twoja chęć do działania w wolnym czasie.

• Opisz krótko swoje wykształcenie – podaj nazwę swojej szkoły średniej oraz uczelni wyższej (w przypadku gdy studiujesz lub zakończyłaś/-eś naukę) oraz lata nauki.

• Przedstaw posiadane umiejętności. Może w łatwy sposób nawiązujesz nowe kontakty? Nie sprawia Ci problemu rozmowa z ludźmi? Komputery nie mają przed Tobą tajemnic? A może lubisz uczyć się nowych rzeczy lub masz mnóstwo kreatywnych pomysłów? Zastanów się nad tym, co potrafisz, w jaki sposób możesz wykorzystać to w pracy i koniecznie napisz o tym w swoim CV!

• Podaj również języki obce oraz stopień ich znajomości (np. j.angielski w stopniu komunikatywnym).

• Nie pomijaj rubryki z zainteresowaniami. Jest ona często zaniedbywana w CV, a podczas procesu rekrutacji może zainteresować pracodawcę. Wykorzystaj to i podaj konkretne informacje – np. zamiast hasła “dobra książka” podaj “literatura fantasy” lub “komiksy Marvel’a”. A może lubisz włoską ligę piłki nożnej? W wolnym czasie jeździsz na snowboardzie? Przedstaw swoje pasje, mogą one zaintrygować pracodawcę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o