Strona głównaBiznesJak sprawdzić używane auto przed zakupem?

Jak sprawdzić używane auto przed zakupem?

Materiał partnera

- REKRAMA -

Zakup auta z drugiej ręki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Sprzedawcom zależy, aby jak najszybciej i najkorzystniej sprzedać samochód, dlatego mogą zataić niewygodne informacje na jego temat. Nie oznacza to, że każdy z nich jest nieuczciwy, jednak przed sfinalizowaniem transakcji, powinieneś dokładnie sprawdzić pojazd. Na co zwracać uwagę zanim zdecydujesz się na zakup? Podpowiadamy!

- REKRAMA -

Sprawdzenie auta pod kątem formalnym

Jeżeli przeszukując ogłoszenia trafiłeś na auto, które Cię zainteresowało, nigdy nie kupuj go w ciemno. Umów się na spotkanie z właścicielem i zaznacz przy tym, aby miał przy sobie komplet niezbędnych dokumentów. Sprawdzenie auta pod względem formalnym jest pierwszą i jedną z najważniejszych czynności, których musisz dokonać. Co w tym przypadku powinieneś zweryfikować?

 • dowód rejestracyjny,
 • polisę OC,
 • numer VIN.
- Reklama -

Brak polisy lub ważnego przeglądu technicznego uniemożliwi Ci wybranie się na jazdę próbną. Brak dowodu rejestracyjnego może oznaczać, że został on zatrzymany np. ze względu na zły stan techniczny pojazdu. Numer VIN jest Ci natomiast niezbędny, aby zweryfikować historię pojazdu. Aby to zrobić, musisz wejść na stronę internetową historiapojazdu.gov.pl i uzupełnić krótki formularz, podając:

 • numer rejestracyjny auta,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji.

Na tej podstawie system wygeneruje dane, z których dowiesz się m.in. czy auto nie jest zgłoszone jako kradzione, jaki jest rzeczywisty przebieg oraz ilu właścicieli dotychczas posiadało. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/jak-sprawdzic-auto-przed-zakupem. Z artykułu dowiesz się, w jaki jeszcze sposób sprawdzić samochód pod względem formalnym, aby nie dać się oszukać.

Oględziny zewnętrzne pojazdu

Jeżeli według Ciebie wszystkie dokumenty są w porządku, a historia pojazdu nie budzi Twoich wątpliwości, możesz przejść do dalszego sprawdzania. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie oględzin i ocena stanu zewnętrznego pojazdu. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

 • Karoseria – zobacz, czy na lakierze nie ma uszkodzeń oraz głębokich rys. Porównaj także czy na poszczególne elementy nadwozia nie różnią się od siebie odcieniem lub są asymetryczne. To może oznaczać, że auto brało udział w kolizji. Zweryfikuj także, czy na karoserii nie ma wykwitów korozji.
 • Szyby – sprawdź, czy na powierzchni każdej szyby widnieje identyczne logo producenta i data. Ponadto oceń ich stan, czy nie ma stłuczeń i zarysowań.
 • Koła – wszystkie opony powinny być zużyte równomierne i nie posiadać na swojej powierzchni wybrzuszeń. Sprawdź także, czy felgi są równe i niepopękane.

Oczywiście nie można oczekiwać, że używane auto będzie w idealnym stanie. Ale mankamenty takie jak uszkodzona karoseria lub pęknięta szyba wiążą się z koniecznością naprawy, co może stanowić spory wydatek.

Sprawdzenie auta pod maską

Nawet najbardziej zadbany samochód będzie bezużyteczny, jeżeli jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Obowiązkowo musisz więc zajrzeć pod maskę i ocenić stan silnika. Nie wymaga to specjalistycznych umiejętności i dostępu do profesjonalnych narzędzi, Większość rzeczy sprawdzisz samodzielnie. Co musisz wziąć pod uwagę?

 • Olej – sprawdź jego poziom oraz to czy w okolicach wlewu nie ma wycieku żółtej mazi. To może oznaczać początki problemów z uszczelką pod głowicą, co generuje wysokie koszty naprawy.
 • Płyny eksploatacyjne – zobacz, czy poszczególne elementy są suche i nie ma na nich wycieków. Ponadto zweryfikuj poziom płynu chłodniczego oraz jego barwę. Brązowy kolor może oznaczać, że do zbiornika dostaje się olej.
 • Stan części eksploatacyjnych – sprawdź czy wszystkie przewody są szczelne i przymocowane. Twój niepokój powinny wzbudzić niestabilne elementy, które się ruszają, ocierają o siebie lub mają wyraźne uszkodzenia.

Najbardziej rzetelnych informacji dostarczy Ci fachowiec, który zna się na samochodach. Zanim zdecydujesz się na zakup powinieneś więc odwiedzić wybraną przez siebie stację diagnostyczną lub warsztat. Obowiązkowo sprzedawca powinien Ci umożliwić wykonanie jazdy próbnej, aby sprawdzić, jak auto zachowuje się podczas prowadzenia.

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE