Strona głównaBiznesJak zabezpieczyć nasze podręczniki szkolne przed zniszczeniem?

Jak zabezpieczyć nasze podręczniki szkolne przed zniszczeniem?

Materiał partnera

- REKRAMA -

Każdy z nas ma w swojej kolekcji książki na których szczególnie nam zależy. Jedne są cenne, inne mają dla nas wartość sentymentalną. Bez względu na to do której nasze dzieła należą trzeba o nie odpowiednio zadbać, aby posłużyły nam jak najdłużej. Tyczy się to również podręczników szkolnych, tak aby dane egzemplarze mogły posłużyć jak największej ilości osób. Są one szczególnie narażone, ponieważ ich wykorzystanie jest bardzo intensywne. Codziennie noszone w plecakach, intensywnie użytkowane, otwierane i zamykane. Jak więc zabezpieczyć je przed zniszczeniem? Mamy kilka podpowiedzi.

Właściwe przechowywanie

Co prawda podręczniki szkolne większość czasu spędzają w tornistrach uczniów. Jednak oprócz tego warto zapewnić im odpowiednie miejsce przechowywania w pokoju. Może być to półka lub regał, jednak taki wybór niekoniecznie może okazać się dobrym rozwiązaniem. Na książkach jak na wszystkich przedmiotach osadza się kurz, dlatego dużo lepszym wyborem będzie przechowywanie ich w zamykanych szafkach. Musimy również pamiętać, żeby miejsce, na które się zdecydujemy było suche. Wilgoć jest dla papierowych stron jednym z głównych czynników niszczących. Dlatego trzymajmy nasze podręczniki szkolne z dala od okien czy innych szkodliwych czynników.

Folie ochronne na książki 

Najbardziej popularnym sposobem na chronienie podręczników szkolnych są folie na książki. Możemy postawić na gotowe produkty, dopasowane do konkretnego rozmiaru lub na uniwersalne, które musimy własnoręcznie dociąć do porządanego formatu. Ta druga propozycja jest idealną dla niestandardowych podręczników, których na rynku nie brakuje. Ważną kwestią jest również sposób mocowania. Możemy postawić na okładki wsuwane lub mocowane na klej. Odpowiedni materiał z wysokim współczynnikiem ochrony przed promieniami UV może ochronić nasze dzieła przed wieloma szkodliwymi czynnikami tj. kurz, blaknięcie, utrata nasycenia kolorów, a nawet plamami z tłuszczu czy wody. Może nam się to przydać w naprawdę wielu sytuacjach.

Renowacja książek

A co zrobić gdy mleko się rozlało i nasze podręczniki szkolne jednak uległy delikatnym zniszczeniom? Według specjalistów dany egzemplarz powinien posłużyć nam przez ok. 3 lata. Dlatego powinniśmy robić wszystko, dokładać wszelkich starań, aby tyle wytrzymał. Nawet jeżeli coś się pójdzie nie tak -odrobinę zamoczymy stronę, przedrzemy czy ktoś nam popisze starajmy się to ratować. Zawsze możemy podkleić okładkę, użyć korektora czy zszyć stronę. Nie jest możliwe, żeby podręczniki szkolne po roku użytkowania były w idealnym stanie, jak z księgarni -chyba, że się z nich w ogóle nie korzysta. Nieuniknionego nie unikniemy, ale starajmy się jak najbardziej te procesy opóźniać.

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE