Strona główna Wiadomości Powiat skierniewicki Jaki będzie budżet powiatu skierniewickiego na 2021 rok? Głosowanie już w środę

Jaki będzie budżet powiatu skierniewickiego na 2021 rok? Głosowanie już w środę

0

- REKRAMA -

Do Rady Powiatu Skierniewickiego trafił projekt przyszłorocznego planu finansowego. Budżet, bo o nim mowa, po ocenach Regionalnej Izby Obrachunkowej i poszczególnych komisji merytorycznych Rady Powiatu, będzie głosowany podczas ostatniej w tym roku sesji. Ma ona się odbyć 30 grudnia.

Projekt zakłada, iż przychody w roku przyszłym będą się kształtować na poziomie 25.141.311 zł, zaś wydatki zamkną się kwotą 31.715.647 zł. Deficyt, wynoszący ponad 6,5 mln zł ma zostać pokryty kredytami.

– Przyszłoroczne założenie budżetowe nie odbiegają poziomem do tego z roku bieżącego – mówi starosta Mirosław Belina. – Należy też pamiętać, że budżet to żywa materia, która ulega zmianom praktycznie podczas każdej kolejnej sesji. Deficyt, który zakładamy wynika z zagwarantowania środków na inwestycje, na które zamierzamy aplikować w różnych konkursach zewnętrznych. Warunkiem jest wykazanie w naszym planie, że takowe środki możemy zagwarantować.

Ważnym elementem powiatowego budżetu są dotacje i subwencje rządowe. Wbrew obawom, że czas pandemii wpłynie na zmniejszone kwoty okazuje się, iż przyszłoroczne prognozy mówią o podobnym do tegorocznego poziomie. – Cieszy nas to, że zadania zlecone będą dotowane, choć z drugiej strony pamiętajmy, że np. wskaźniki wynagrodzeń ulegają zwiększeniu. A to oznacza, że tak czy inaczej do niektórych działów będziemy musieli dołożyć środki własne.

Najważniejszym elementem budżetu są inwestycje. W 2021 r. powiat stawia, podobnie jak i w 2020, na zadania drogowe. W projekcie zapisane są: kolejny etap przebudowy drogi Skierniewice – Celigów (2,7 mln zł), przebudowa drogi powiatowej na odcinku od granicy z gminy Maków do Pszczonowa (blisko 4,2 mln zł) oraz przebudowa drogi od Słomkowa do granicy z powiatem łowickim (1,3 mln zł).

– To są projekty, na które aplikujemy w różnych funduszach rządowych – mówi starosta skierniewicki. – Dodatkowo gminy Bolimów, Słupia i Godzianów również złożyły wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych na prace w drogach powiatowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, to w przyszłym roku nowej jakości nabierze 17 km naszych dróg, za kwotę przekraczającą 20 mln zł.

W planie wydatków na przyszły rok zapisane zostały również kolejne inwestycje dotyczące samej siedziby Starostwa Powiatowego. W 2021 r. zaplanowane zostało wybudowanie szybu windowego wraz z infrastrukturą dostępności dla osób poruszających się wózkami (350 tys. zł). 

– To jest wymóg czasu. Nie możemy pozwolić, by osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego była obsługiwana przed naszą siedzibą – mówi starosta skierniewicki. – Dlatego też jesteśmy zmotywowani, by to zmienić. Oczywiście liczymy na zewnętrzne środki, ale nawet jeśli ich nie otrzymamy to jakość obsługi niepełnosprawnych interesantów diametralnie się zmieni.

Jeśli plany budżetowe uda się zrealizować, to po raz kolejny inwestycje na terenie powiatu będą na poziomie 35 proc. Przypomnijmy, ambitne plany i ich realizacja w 2019 roku wpłynęła na to, że w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce powiat skierniewicki znalazł się na zaszczytnym 16. miejscu (w rankingu oceniono 314 powiatów ziemskich)

– Mam świadomość, że nasze finanse są mniejsze niż gmin z terenu powiatu – mówi Mirosław Belina. – Dlatego jesteśmy zdeterminowani, by środki, którymi dysponujemy, jak najlepiej zagospodarować oraz by szukać wszelkich możliwych źródeł współfinansowania naszych projektów. Służy to przecież całej naszej społeczności. 

infoskierniewice.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.
infoskierniewice.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version