Strona głównaWiadomościKąpieliska miejskie, czyli gdzie i jak wypoczywali Skierniewiczanie

Kąpieliska miejskie, czyli gdzie i jak wypoczywali Skierniewiczanie [ZDJĘCIA]

- REKRAMA -

Zobacz galerię [25]
Zobacz galerię [25]
Letnia pogoda ostatnich dni wyjątkowo sprzyja wypoczynkowi na łonie przyrody. Zdecydowanie, jedną z najpopularniejszych form rekreacji w tym okresie jest plażowanie. Okolice naszego miasta są niestety w najuboższym regionie Polski, jeżeli chodzi o naturalne zbiorniki wodne i rzeki. Mimo to, udaje nam się zawsze znaleźć „kawałek” głębszej wody z odrobiną plaży. 

Tradycyjnie, kąpać można było się dopiero od dnia św. Jana czyli 24 czerwca. To wielowiekowa tradycja, mająca korzenie jeszcze w obrzędach pogańskich. W zasadzie, uważano powszechnie, że  dopiero od tego dnia zaczyna się prawdziwe lato. Dobrą wróżbą było, kiedy woda w tym dniu została „ogrzmiana”. Pierwsza letnia burza miała nadawać wodzie moc odnawiania sił witalnych. 

W naszym mieście i okolicach było i jest do dziś wiele kąpielisk. Przez lata były to jedynie bardziej lub mniej dzikie plaże. Zebrałem dla Państwa w prezentowanej dziś galerii większość z nich. Niestety, nie udało mi się o dziwo, odnaleźć archiwalnych zdjęć z tak popularnej „Oberwanki”. Jeżeli ktoś takowe posiada, to bardzo proszę o kontakt za pośrednictwem mojego bloga na facebook’u – Viator Dawne Skierniewice

Galerię uzupełniłem kilkoma zdjęciami kąpielisk, które byśmy uznali za raczej „bardzo mocno dzikie”. Jednak spotkałem się z kilkoma wspomnieniami Państwa z dzieciństwa, dotyczącymi tych miejsc, dlatego poświęciłem im miejsce w tym reportażu z przeszłości. Wiadomo, że dzieci często nie zważają na niebezpieczeństwo związane z takimi kąpielami czy też na czystość wody.  Zapraszam do oglądania i oczywiście zachęcam do dzielenia się swoimi zdjęciami i wspomnieniami. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE