Klub Piątka Skierniewice z medalami Mistrzostw Polski i Mistrzostw Województwa w szachach szybkich i błyskawicznych

0
501

Można powiedzieć, że w miniony weekend w naszym województwie zdecydowanie królowały szachy. Łódzki Związek Szachowy zorganizował 8 stycznia w Zgierzu bardzo prestiżową i ważną imprezę – Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich, w której udział wzięli najlepsi polscy szachiści, a wśród nich 17 arcymistrzów i arcymistrzyń, m.in. Grzegorz Gajewski ze Skierniewic, Bartosz Soćko czy Jan Krzysztof Duda.

W przeddzień mistrzostw, 7 stycznia rozegrano w Zgierzu także Mistrzostwa Województwa Łódzkiego Juniorów w Szachach Szybkich oraz Otwarte Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Grze Błyskawicznej. Był to istny weekendowy maraton szachowy – trwał około 10 godzin w sobotę i 8 godzin w niedzielę.

W tych trzech konkurencjach udział wzięli członkowie Klubu Szachowego Piątka Skierniewice działającego przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących i, jak mówi trener Bogusław Boder, spisali się koncertowo, zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i krajowym.

W wojewódzkich zawodach szachów szybkich rozegrano 9 partii w czasie 10 minut + 5 sekund za ruch na zawodnika. W kategorii 11-18 lat brało udział 67 juniorów, ale to skierniewiczanie z “Piątki” pokazali, że są bezkonkurencyjni. Cały turniej wygrał Jakub Mechliński (8 pkt), zdobywając jednocześnie złoty medal w grupie chłopców do lat 12. Miejsce II, a zarazem złoty medal w grupie chłopców do lat 16 wywalczył Radosław Psyk (8.0 pkt). Miejsce III i złoty medal do lat 18 wywalczył Michał Słomczewski (7.0 pkt).

Oto wyniki szachistów z Piątki w poszczególnych grupach wiekowych:

grupa dziewcząt do lat 12
I miejsce – Zuzanna Łukasik (6.0 pkt)
II miejsce – Maria Sokół (5.5 pkt)

grupa chłopców do lat 12
I miejsce – Jakub Mechliński (8.0 pkt)
VI miejsce – Franciszek Bartosik (5.0 pkt)

grupa chłopców do lat 16
I miejsce – Radosław Psyk (8.0 pkt)
III miejsce – Maciej Rak (6.0 pkt)

grupa chłopców do lat 18
I miejsce – Michał Słomczewski (7.0 pkt)

W turnieju juniorów młodszych do lat 10 wyniki kształtowały się następująco:

grupa chłopców do lat 8
I miejsce – Jakub Kowalczyk (6.0 pkt)
V miejsce – Krzysztof Wichrowski (5.0 pkt)
VII – Antoni Bartosik (5.0 pkt)

grupa dziewcząt do lat 10
IV miejsce – Zofia Wiśniewska (5.0 pkt)

grupa chłopców do lat 10
VI miejsce – Jan Dudek (6.5 pkt)
VII miejsce – Włodzimierz Psyk (6.0 pkt)

W Otwartych Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Grze Błyskawicznej Piątkowicze także zajęli wysokie lokaty, wygrywali z dużo silniejszymi, mocniejszymi rankingowo przeciwnikami, tym samym znacznie poprawiając swój szachowy status. Tu już juniorzy mieli szansę spotkać się z naprawdę utytułowanymi szachistami – najwyższe lokaty zajęli arcymistrzowie. W kategorii chłopców do lat 18 I miejsce zajął Radosław Psyk, IV miejsce – Jakub Mechliński, VI – Michał Słomczewski, a X – Maciej Rak. W kategorii chłopców do lat 10 brązowy medal zdobył Włodzimierz Psyk. W kategorii dziewcząt do lat 18 srebro wywalczyła Zuzanna Łukasik, a IV miejsce – Maria Sokół.

Jednak to 8 stycznia w Zgierzu odbyły się zawody najwyższej rangi – Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich, w których wzięło udział 244 szachistów z całego kraju. Juniorzy ze Skierniewic spisali się na nich doskonale, zdobywając medale w poszczególnych grupach wiekowych.

W kategorii juniorów do lat 16 złoty medal wywalczył Radosław Psyk, zdobywając 6.0 punktów. W kategorii juniorów do lat 12 złoto przypadło Jakubowi Mechlińskiemu, który zdobył 5.5 punkta. Na miejscu V uplasował się Mateusz Wysocki z 5.0 punktami. W grupie juniorów do lat 8 brązowy medal zdobył Antoni Bartosik, który wywalczył 2.5 punkta, a miejsce IV zajął Jakub Kowalczyk (2.0 pkt).

W Zgierzu nie obyło się bez niespodzianek, które są dowodem na to, że w szachach “rankingi nie grają” i że tu wszystko jest możliwe. Niespodzianek było sporo. W I partii Mistrzostw Polski Szachów Szybkich Kuba Mechliński – ranking w szachach szybkich 1611, po pięknej walce zremisował z arcymistrzem Andreiem Maksimenko – ranking 2552. Radek Psyk – ranking 1984, w partii II wygrał z arcymistrzem Krzysztofem Jakubowskim – ranking 2419. W sobotnich Otwartych Mistrzostwach Województwa w Grze Błyskawicznej Michał Słomczewski (ranking 1906) także pokonał przeciwnika o najwyższym tytule szachowym, GM Radosława Jedynaka (ranking 2361).

Gratulacje dla zawodników i trenera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here