Strona głównaBiznesDo czego przyda Ci się klucz udarowy elektryczny – właściwości i zastosowanie...

Do czego przyda Ci się klucz udarowy elektryczny – właściwości i zastosowanie urządzenia

Materiał partnera

- REKRAMA -

Klucz udarowy to poręczne i niezwykle przydatne narzędzie wykorzystywane przede wszystkim w warsztatach samochodowych. Jest nieocenione zawsze wtedy, gdy trzeba wykręcić lub wkręcić dużą ilość śrub, niesamowicie przyspieszając i ułatwiając pracę. Automatyczne działanie sprawia ponadto, że operator urządzenia nie musi używać siły fizycznej. Klucze o napędzie elektrycznym są stosunkowo nową alternatywą dla tradycyjnych modeli pneumatycznych. Poznaj ich właściwości i możliwości wykorzystania.

Klucz udarowy elektryczny a pneumatyczny – porównanie

Klucze udarowe mają zastosowanie przede wszystkim przy odkręcaniu kół, niekiedy używane są też przy pracach z zawieszeniem i wykonywaniu innych zadań. Jest to więc nieodłączny element wyposażenia każdego mechanika samochodowego. Narzędzie może też przydać się pasjonatom motoryzacji i majsterkowiczom, którzy chcieliby poszerzyć możliwości swojego domowego warsztatu. Na rynku dostępne są modele o dwóch różnych typach zasilania: pneumatycznym i elektrycznym.

Klucze pneumatyczne to urządzenia najchętniej wybierane przez profesjonalistów oczekujących najwyższej wydajności. Mają one zwykle wysoką moc i moment obrotowy. Do ich działania potrzebna jest jednak odpowiednio wydajna sprężarka zapewniająca źródło zasilania, co generuje ograniczenia w zakresie wykorzystania. Klucze pneumatyczne zwykle są też droższe, ale za to przystosowane do długotrwałej i ciągłej pracy. Większość dostępnych na rynku modeli jest wystarczająco lekka, poręczna i dobrze wyważona, aby umożliwić wykonanie nawet najtrudniejszych zadań.

Klucz udarowy elektryczny najczęściej można poznać po mniej poręcznej budowie i wyższej wadze. Sprawia to, że tego typu urządzenia są przeznaczone przede wszystkim do okazjonalnego wykorzystania. Mają jednak wiele zalet, wśród których najważniejszą jest możliwość zastosowania w niemal każdych warunkach.

Właściwości kluczy udarowych elektrycznych – dlaczego warto?

Klucze elektryczne mają wbudowany silniczek, przez co są cięższe, ale nie wymagają połączenia do sprężarki. Do skorzystania z ich możliwości wystarczy dostęp do zwykłego gniazda elektrycznego, co oznacza możliwość wykonania prac w niemal każdych warunkach. Na rynku dostępne są również modele z wbudowanym akumulatorem, który umożliwia skorzystanie z urządzenia nawet w sytuacji braku dostępu do zasilania. Nie brakuje też kluczy elektrycznych o doskonałej mocy i momencie obrotowym, który jest w stanie zadowolić nawet wymagających użytkowników. Regulacja prędkości i możliwość zastosowania wielu dodatkowych akcesoriów decydują zaś o wszechstronności narzędzia.

Dlaczego warto zdecydować się na klucz udarowy elektryczny? Do zalet urządzenia należą:

  • zasilanie ze zwykłego gniazdka elektrycznego,
  • niższa cena zakupu,
  • tańsza i łatwiejsza eksploatacja,
  • wszechstronność (mocowania do nasadek różnej wielkości),
  • możliwość zastosowania wielu różnych akcesoriów,
  • przeznaczenie do amatorskiego zastosowania i okazjonalnego wykonywania trudniejszych zadań,
  • możliwość zakupu urządzenia o mocy i momencie obrotowym porównywalnymi z kluczem pneumatycznym.

Zastosowanie kluczy udarowych elektrycznych – dla kogo?

Klucz udarowy elektryczny będzie miał zastosowanie zarówno w domowym warsztacie, jak i profesjonalnym serwisie samochodowym czy na budowie. Idealnie nadaje się do odkręcania i przykręcania śrub kół samochodów osobowych. Mocniejsze model poradzą sobie również z pracą przy autach ciężarowych i maszynach budowlanych.

Brak ograniczeń wynikających z konieczności stosowania kompresora sprawia, że narzędzia tego typu przydają się m.in. w pracy na rusztowaniach i wysokościach, a modele akumulatorowe także w sytuacjach awaryjnych w terenie.

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE