Kontrowersje wokół czołgu T-34. Czy zniknie z miasta? [SONDA]

22
15163

Do 31 marca gminy mają czas na usunięcie ze swych ulic pomników niezgodnych z ustawą dekomunizacyjną. Jeśli tego nie zrobią, decyzję o usunięciu pomników będzie wydawał wojewoda. W Skierniewicach ustawa o zakazie propagowania komunizmu dotyczyć może dwóch obiektów: czołgu T-34 z tablicą ku czci żołnierzy sowieckich, znajdującego się na skwerze obok parku i pomnika wdzięczności Armii Czerwonej i Wojska Polskiego na skwerze Władysława Strakacza.

Pomnik przed starostwem powiatowym w Skierniewicach przedstawia polskiego i radzieckiego żołnierza. Są też napisy w języku rosyjskim i polskim. Kontrowersyjny czołg T-34 stoi niedaleko dworca. Umieszczona jest na nim tablica mówiąca o bohaterskich wyzwolicielach Skierniewic – „Polegli na polu chwały podczas wyzwalania Skierniewic 17 stycznia 1945 roku żołnierze Gwardii Armii Radzieckiej. Cześć i chwała bohaterskim wyzwolicielom”. Są też nazwiska radzieckich żołnierzy, poległej załogi czołgu.

Zdania co do dalszych losów czołgu są podzielone. Zarówno wśród radnych jak i samych mieszkańców. – Ta tablica to jest po prostu jakiś skandal – słyszymy od jednego z przechodniów. Inny przekonuje nas, że czołg tak wrósł w krajobraz miasta, że powinien pozostać.

– Czy czołg dlatego musi zniknąć, że tam jest ten napis – pyta radna Danuta Nowakowska. – Jeżeli przeszkadza komuś tylko ta tablica, to, chociaż ja jestem przeciwna, ostatecznie możną ją zdjąć, a czołg niechby pozostał. Każdy czuje jakiś sentyment do tego czołgu. Wiemy, że trzeba szanować miejsca spoczynku naszych ludzi, którzy zginęli na frontach, a my niestety ich nie szanujemy – twierdzi radna apelując do władz miasta o starania o pozostawienie czołgu.

Czy uważasz, że czołg T-34 powinien zostać usunięty z ul. Sienkiewicza w Skierniewicach

POKAŻ WYNIKI

Ładowanie ... Ładowanie ...

Innego zdania jest radny Paweł Słojewski – Ja sobie nie przypominam, żeby nasi chłopcy uczestniczyli w wyzwalaniu Skierniewic wraz z Rosjanami – ripostował na sesji radny.

Czy uważasz, że pomnik na skwerze Władysława Strakacza powinien być rozebrany

POKAŻ WYNIKI

Ładowanie ... Ładowanie ...

Miasto zwróciło się w tej sprawie do Instytutu Pamięci Narodowej.

– Nie jesteśmy przekonani, czy ten czołg bez tablicy jest nadal pomnikiem, czy już nie – mówi wiceprezydent Skierniewic Jarosław Chęcielewski. – To właśnie tablica nie pozostawia wątpliwości jakiego rodzaju to pomnik i dlaczego w tym miejscu stoi. Myślę jednak, że w kwestii najważniejszej, czyli ostatecznej decyzji, nie będziemy mieli wiele do powiedzenia. Podejmie ją Instytut Pamięci Narodowej.

 

22
Dodaj komentarz

avatar
15 Wątki komentarzy
7 Odpowiedzi na wątki
0 Followers
 
Najbardziej zareagowany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
21 Autorzy komentarzy
Skierniewiak od zawszeLowczyRoman M.gość??? Autorzy ostatnich komentarzy
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leo
Gość
Leo

Od kiedy to, jakiś tam Instytut ma decydować o tym co i gdzie ma stać w Skierniewicach. To powinna być decyzja tylko i wyłącznie mieszkańców.

NiePISzęSięNaTo
Gość
NiePISzęSięNaTo

Od kiedy PiSiory rozdają karty…

Michał S.
Gość
Michał S.

A o postawieniu pomnika decydowali Skierniewiczanie ? To symbol okupacji sowieckiej.

Ernest C.
Gość
Ernest C.

W tym stylu narracji – w naszym mieście jest wiele symboli okupacji watykańskiej i jakoś nikt nie myśli o ich usuwaniu. Na Zachodzie to się dzieje już od dawna (np. kościoły zamieniane są na dyskoteki).
Czołg ten po za tym symbolizuje miejsce śmierci czołgistów i stanowi też pomnik techniki wojskowej.

Kris
Gość
Kris

Zgadzam się. Niech społeczność lokalna decyduje. A poza tym, niech PiS nie ustawia na nowo historii, bo burzyć jest łatwo. Trudniej coś zbudować.

???
Gość
???

Prawda

T.
Gość
T.

Ten czołg to dla mnie element krajobrazu i bardzo miłe wspomnienia. Związane ze spacerami z dziadkiem, oglądaliśmy remont stacji, opowiadał o starym dworcu, chodziliśmy po parku przed
Czołg jest częścią tych wspomnień. Mogę powiedzieć, że bez względu na polityczne zagrywki jestem z nim związana emocjonalnie i jestem bardzo przeciwko usuwaniu go stamtąd.
Nie zdziwiłabym się gdyby te pomniki chciano zastąpić jakimiś związanymi ze Smoleńskiem. To byłaby czysta kpina

Czasamitakmysle
Gość
Czasamitakmysle

Takie elementy naszego miasta nie powinny być wyniszczane/usuwane, przecież takie pomniki nawiązują do historii, czy warto zapominać o tym co było kiedyś? Czy warto zacierać historie bo chyba o to ostatecznie chodzi ? ?

Czasamitakmysle
Gość
Czasamitakmysle

Takie elementy naszego miasta nie powinny być xwyniszczane/xusuwane, przecież takie pomniki nawiązują do historii, czy warto zapominać o tym co było kiedyś? Czy warto zacierać historie bo chyba o to ostatecznie chodzi ? ?

piko
Gość
piko

Ja ten czołg chcę!

werfik
Gość
werfik

Zostawić czołg! najwyżej zmienić tablicę jeśli naprawdę nie ma w mieście ważniejszych wydatków…

czołg
Gość
czołg

Na wojnie walczyli zwykli żołnierze nie politycy i należy się im szacunek a za uszami ma każda armia nasza też…..

Jacek
Gość
Jacek

Moim zdaniem jest to kawał złomu i symbol sowieckiej dominacji i to wstyd,żeby coś takiego szpeciło ładną okolicę !

takie tam
Gość
takie tam
####
Gość
####

Pomniki powinny pozostać. Jest to jakaś część historii Naszego miasta. Powinny pozostać pod opieką tworzonego Muzeum Skierniewic. To tak jakby znak rozpoznawczy, wizytówka Skierniewic.

Andrzej
Gość
Andrzej

Zostawmy pomniki w spokoju.Jak nie patrzyć,to jest kawałek historii,złej czy dobrej ale historia.
Nie cofajmy się do czasów Leninowskich,Stalinowskich,gdzie była ciemnota i najlepszy sposób pokazania,
co niedobre to pozwolić niszczyć.Teraz mamy XXI wiek.Powinniśmy myśleć innymi kategoriami,
a nie pis owskimi.

Hubal67
Gość
Hubal67

Teraz już zostaną nam tylko takie piękne pomniki 🙂
https://www.google.pl/maps/@51.9582575,20.1583182,3a,15y,90.27h,92.12t/data=!3m6!1e1!3m4!1sFSaMYaqv260F8PGPx2oCoA!2e0!7i13312!8i6656?dcr=0
lub takie przepiękne pomniczki 🙂
https://www.google.pl/maps/@51.9539949,20.1617616,3a,36y,183.95h,90.51t/data=!3m6!1e1!3m4!1sSaGaQ_ZUgbdX3AJ0XjLKFA!2e0!7i13312!8i6656?dcr=0
Obydwa nie kojarzą się z “symbolem okupacji sowieckiej”, “sowiecką dominacją” tylko po prostu z twardym zastygłym i chłodnym BETONEM. To jest bardzo smutne i niepokojące. Zostawcie naszego T-34 85 !

Hubal67
Gość
Hubal67

Pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej w Skierniewicach na skwerze Władysława Strakacza około godziny 13:00 przeszedł do historii. Ustawa o zakazie propagowania komunizmu w Skierniewicach już jest przestrzegana w 100%! 🙂 T-34 85 zostaje!! Ballada o spalonym czołgu …a gdy ustąpił strach i mrok I wojna ścichła wokół, Wywindowano stary czołg Na granitowy cokół. I stanął czołg u miasta bram Jak pomnik i jak bastion, I tylko wiatr mu w lufie grał, Tocząc ziarenka piasku. W całym kraju są podmiejskie drogi, Nad drogami zielone pagórki, I zielone trzydziestki czwórki, W których śpią spopielałe załogi. Zielona górka – to nie step Z lejami od… Czytaj więcej »

Lowczy
Gość
Lowczy

?

gość
Gość
gość

Nie możemy pozwolić żeby parszywe pisiory wszystko poniszczyły.

Roman M.
Gość
Roman M.

jestem za pozostawieniem czołgu ponieważ jest to pamiątka po jednostce wojskowej która kiedyś
była w Skierniewicach.

Skierniewiak od zawsze
Gość
Skierniewiak od zawsze

69 lat żyję w Skierniewicach i nie mam sentymentu ani do czołgu ani do b. okupanta.Pamiętam jak Orłowski z wąsami gonił nas po parku a czołgu nie było. Kto go wymyślił nie pamiętam ale chyba za Gomółki jakieś kacyki. Czołg na złom razem z politykami zdrajcami POLSKI. Ten czołg kojarzy mi się z “Czterej pancerni i pies”. Wyrzucić to straszydło na zbi… pysk i parking ze skwerem zrobić bo nie ma gdzie zaparkować samochodu przed dworcem a mamy XXI wiek. Albo jakąś kawiarenkę bezalkoholową i bezdopalaczy.