Korzystaj z miejskiego systemu cieplnego bądź eko!!!

Materiał partnera

1
107
fot. INFOSkierniewice.pl/Adam Sobieszek

Najwyższy poziom zanieczyszczeń powietrza w Skierniewicach występuje na obszarze gdzie funkcjonuje stare ogrzewanie oparte na przestarzałych, nieefektywnych kotłach tzw. kopciuchach.

 

Miejski System Cieplny gwarantuje niski poziom zanieczyszczeń powietrza. To jeden z najpopularniejszych i najtańszych sposobów ogrzewania, zapewniający ogrzewanie i ciepłą wodę przez cały rok. Ciepło produkowane jest w źródłach (elektrociepłowniach i kotłowniach) usytuowanych na obrzeżach miasta. Dystrybucja odbywa się za pomocą sieci ciepłowniczych. Szacuje się , że w Polsce korzysta ze scentralizowanych systemów ciepłowniczych około 15 mln odbiorców.

Ciepło produkowane w Energetyce Cieplnej Spółce z o.o. w Skierniewicach w głównej mierze oparte jest na spalaniu węgla, o bardzo niskiej zawartości siarki i popiołu – w głównym źródle oraz gaz ziemny w pozostałych kotłowniach lokalnych.

Energetyka Cieplna Spółka z o.o. spełnia surowe standardy emisyjne co potwierdza wdrożony system zarządzania środowiskowego ISO 14001. 

Aby w perspektywie najbliższych lat sprostać, jeszcze bardziej zaostrzonym normom emisyjnym, narzuconym przez konkluzje BAT wprowadzonym przez UE, z których wynika pięciokrotne obniżenie związków siarki i pyłu oraz prawie o połowę mniejsza  dopuszczalna zawartość tlenków azotu w spalinach Energetyka Cieplna Spółka z o.o. podjęła działania zmierzające do dostosowania źródła i obecnie kończy realizację inwestycji mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu:

1.Wykonanie instalacji odazotowania  spalin  dla trzech kotłów wodnych w ciepłowni EC Sp. z o.o..

2. Budowa instalacji odsiarczania i odpylania spalin wg technologii „półsuchej” (IOS) dla zespołu kotłów K4, K3, K2 i K1, na moc cieplną zespołu 65 MW,  realizowanego przy udziale środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki.

Należy podkreślić, że dzięki takim inwestycjom Energetyka Cieplna Spółka z o.o. w Skierniewicach emituje znacznie mniej zanieczyszczeń niż piece węglowe w indywidualnych budynkach.

W trosce o środowisko i czyste powietrze w Skierniewicach Energetyka Cieplna Sp. z o.o. podejmuje kolejne działania zmierzające do ograniczenia szkodliwych emisji oraz udziału paliwa węglowego w produkcji energii cieplnej.  Jedna z takich inwestycji jest rozbudowa EC Sp. z o. o  o wysokosprawny blok kogeneracyjny oparty na silnikach gazowych. 

Realizacja tej inwestycji pozwoli na produkcję energii cieplnej oraz elektrycznej w jednym procesie z dużo większą  sprawnością oraz pozwoli na ograniczenie ilości spalanego węgla poprzez zastąpienie go gazem, a tym samym znacznie zmniejszy emisję szkodliwych substancji. 

Inwestycja ta będzie dofinansowana ze środków unijnych, w grudniu 2019 roku podpisano umowę z NFOŚiGW w Warszawie na dofinansowanie w formie dotacji.

Wychodząc naprzeciw, wspomnianym wyżej, wymogom środowiskowym oraz w trosce o jakość powietrza w Skierniewicach,  EC Sp. z o.o. w perspektywie najbliższych lat planuje budowę źródła OZE.  Po rekonstrukcji istniejących otworów geotermalnych wraz z wierceniem nowego otworu, wybudowana zostanie ciepłownia wykorzystująca odnawialną energię cieplną z ww. otworów a następnie uzyskane ciepło zostanie wtłoczone do miejskiej sieci ciepłowniczej. 

Na inwestycję powyższą EC Sp. z o.o.  planuje pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych. 

Realizacja inwestycji pozwoli wykorzystać do produkcji energii cieplnej źródła, którego główną zaletą jest ekologiczny charakter i konkurencyjna cena ciepła oraz pozwoli na dalsze ograniczenie produkcji energii cieplnej z paliwa węglowego.

Po zakończeniu realizowanych i planowanych inwestycji źródłem ciepła EC Sp. z o.o. będzie kogeneracja, geotermia i w niewielkiej części kotły węglowe natomiast system cieplny uzyska status Systemu Efektywnego Energetycznie a emisja szkodliwych substancji do atmosfery zostanie ograniczona do 1/3 obecnego poziomu.

Wiele osób uważa, że ciepło ze scentralizowanego systemu  cieplnego to luksus na który stać nielicznych. Należy obalić takie myślenie. Ciepło systemowe nie jest drogie.

Niewiele z innych sposobów ogrzewania jest tak komfortowych, ekonomicznych i bezpiecznych dla użytkownika jak ciepło z systemu ciepłowniczego.

Dla przykładu ogrzewanie gazowe jest bezpieczne dla użytkowników, ale aby zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa konieczne są stałe przeglądy i serwisowanie pieców gazowych czy kontrola szczelności instalacji gazowej.

Jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne, to jest ono bezpieczne i komfortowe. Cechą charakterystyczną jest nieograniczona dostępność. Jednak koszty uzyskiwania ciepła przekraczają nawet trzykrotnie koszty innych rozwiązań.

Wielu mieszkańców korzysta z indywidualnego ogrzewania węglowego. Sposób ten nie jest preferowany przez inwestorów budujących bądź modernizujących budynki wielorodzinne ze względu na niski komfort użytkowania oraz ekologię.

Jak widać ciepło z systemu ciepłowniczego, jest chętnie wybieranym sposobem na ogrzewanie i ciepłą wodę w mieście i daje gwarancję bezpieczeństwa oraz komfortu bez względu na porę roku.

Energetyka Cieplna Sp. z o.o. gwarantuje ze swojej strony niezawodność i ciągłość działania jak również bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. 

Ciepło  z systemu ciepłowniczego to jedno z tańszych i najbardziej stabilnych cenowo sposobów na ogrzewanie w kraju i regionie.

Nasze motto to od dawna „Komfort za rozsądną cenę”.

- Reklama -

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Followers
 
Najbardziej zareagowany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
1 Autorzy komentarzy
Bogumiła Autorzy ostatnich komentarzy
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bogumiła
Gość
Bogumiła

chętnie skorzystała bym z podłączenia domu do systemu ciepłownictwa miejskiego tym bardziej że linia ciepłownicza przebiega 2 metry od mojego domu. Jakie warunki muszę spełnić by podłączono moją posesję i jakie są koszty tej inwestycji ( oczywiście szacunkowe)?