Strona głównaBiznesKredyt hipoteczny z wkładem własnym w postaci działki - co warto wiedzieć...

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym w postaci działki – co warto wiedzieć na ten temat?

Materiał partnera

- REKRAMA -

Żeby wybudować bądź kupić dom, potrzebujemy na ten cel bardzo dużej ilości gotówki. Nieprzypadkowo większość osób korzysta z kredytu hipotecznego, ale żeby go uzyskać, wymagany jest wkład własny. Co jak nie mamy odpowiedniej ilości środków pieniężnych? Czy działka może służyć jako wkład własny?

Wkład własny – co to? Ile wynosi?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy kupić mieszkanie, czy wybudować dom, posiłkując się kredytem hipotecznym, musimy przygotować na ten cel wkład własny. Jeszcze przed 2013 rokiem nie było takiego wymogu, lecz później na skutek wprowadzonej nowelizacji (Rekomendacja S) przez Komisję Nadzoru Finansowego, całkiem to się zmieniło. I co najważniejsze kwota wkładu własnego rośnie z każdym rokiem. Polecamy sprawdzić ranking kredytów hipotecznych z niskim wkładem własnym.

Chociaż na początku wynosiła 5%, to obecnie większość banków wymaga 10-20% własnych środków. Przykładowo, kupując mieszkanie za 300 tysięcy złotych, musimy wpłacić albo 30 tys. zł (przy wkładzie 10%), albo 60 tys.zł (20%). Jak widać, nie są to małe kwoty, dlatego też nie dziwi, że wiele kredytobiorców zastanawia się nad tym, czy można czymś zastąpić wkład własny. Jak się okazuje – często wybieraną opcją jest własna działka. 

Wkład własny – dlaczego jest wymagany?

Jak już napisaliśmy, ten wymóg został ustalony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Powstał po to, aby obie strony transakcji zostały odpowiednio zabezpieczone. Zachowana zostaje stabilność rynku kredytowego, nie ma więc sytuacji, gdy wartość nieruchomości będzie niższa od wysokości udzielonej pożyczki. To szczególnie ważne, gdy kredytobiorca ma trudności ze spłatą zobowiązania, więc decyduje się sprzedać nieruchomość. Nawet przy znacznym obniżeniu ceny transakcji, kredyt zostaje uregulowany w pełnej kwocie.

Działka jako wkład własny – o czym pamiętać?

  • Wspomniana wcześniej Rekomendacja S nie pozostawia wątpliwości, że działka może posłużyć jako wkład własny. Oczywiście, ten dokument nie obliguje banków do tego, by za każdym razem zaakceptować ją w tej formie, dlatego też to zawsze decyzja indywidualna każdej instytucji finansowej. 
  • Niemniej, większość banków traktuje to zabezpieczenie tak samo, jak w formie finansowej. Oczywiście, mowa o działce, na której ma stanąć dom. 
  • Jeśli jest ona wiele warta, na przykład przekraczając wymagane limity ustalone przez bank, to zyskujemy ważną kartę przetargową przy negocjowaniu warunków kredytu. W konsekwencji możemy uzyskać dużo korzystniejsze indywidualne warunki. Przykładowo, jak działka jest warta 100 tys. złotych, to właśnie tak duża kwota zostanie zaliczona na poczet wkładu. Możemy dzięki temu liczyć na spory kredyt, o ile oczywiście wykażemy zdolność kredytową. Jeśli jej nie mamy, to nawet najatrakcyjniejsza działka nie wystarczy. 
  • Wiedzmy też, że cena działki wskazana w akcie notarialnym nie jest dla banków w żaden sposób wiążąca. Mogą zlecić rzeczoznawcy ponowne sprawdzenie, ile tak naprawdę warty jest grunt.
  • Może się też zdarzyć, że bank poza wartością działki wyceni też zrealizowane tam prace budowlane. Weźmie pod uwagę zgromadzone na niej materiały budowlane lub zaliczkę wpłaconą deweloperowi. 
  • Pamiętajmy jednocześnie, że bank zaakceptuje tylko wydatki, które zostały udokumentowane – zbierajmy więc wszystkie faktury i paragony. 

Czasem więc nie musimy dysponować pokaźną ilością gotówki, by uzyskać pomoc banku. Własna działka to nie tylko miejsce, w którym powstanie nasz przyszły dom – to również zabezpieczenie dla banku, czasem dużo atrakcyjniejsze niż wkład własny w postaci gotówki. Poszukując kredytu, zapraszamy do sprawdzenia ciekawej opcji – Kredyty Bankier smart.

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE