Łódzkie: w 2014 roku nałożono na przedsiębiorców aż 3.469 mandatów

0
195

Nieprzestrzeganie procedur związanych ze stosowaniem kasy fiskalnej może skończyć się dotkliwymi konsekwencjami. Z danych statystycznych UKS w Łodzi wynika, że w 2014 roku kontrolerzy nałożyli aż 3 469 kar za tego typu wykroczenia. Tylko w pierwszym kwartale 2015 roku wykryto 441 przypadków złamania przepisów. Jednymi z głównych przyczyn kar są niepoprawne wydawanie paragonów fiskalnych oraz całkowite zaniechanie tej czynności.

Nieprawidłowości w prowadzeniu ewidencji przez podatników, którzy powinni korzystać z kas fiskalnych, są wykrywane m.in. w czasie kontroli przeprowadzanych przez inspektorów UKS. Przyczyny nakładania mandatów są różne. To nie tylko całkowite zaniechanie rejestrowania obrotu lub pomijanie niektórych transakcji, ale także brak odpowiedniego urządzenia.

W 2014 roku, w województwie łódzkim, ukarano aż 3 469 przedsiębiorców. W pierwszym kwartale 2015 roku zanotowano 441 takich przypadków. Często przyczyną mandatu jest nieprawidłowe wydanie paragonu fiskalnego lub pominięcie tego obowiązku.

Kara może zostać nałożona w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2015 kwota ta wynosi od 175 do 3 500 zł. Przedsiębiorcy, który przyjmie mandat, nie przysługuje odwołanie. Prawomocna grzywna może zostać uchylona przez sąd na wniosek złożony w terminie 7 dniu lub z urzędu, jeśli karę nałożono za czyn niebędący wykroczeniem skarbowym.

Na czym polega prawidłowe wydanie paragonu?

Kasjer powinien udostępnić rachunek klientowi bez jego dodatkowych starań. Prawo nie wymaga jednak każdorazowego wręczania nabywcy paragonu. Do obowiązków przedsiębiorcy lub jego pracownika należy poprawne zarejestrowanie transakcji na kasie, wystawienie potwierdzenia zapłaty, wyrwanie go z rolki oraz wydanie klientowi.

W tym kontekście warto przypomnieć, że od kilku lat w polskich sklepach funkcjonują już samoobsługowe stanowiska kasowe.

– Urządzenia tego typu działają samodzielnie i wydanie paragonu odbywa się w nich bez bezpośredniego udziału kasjera. Należy podkreślić, że zastosowanie samoobsługowych stanowisk kasowych jest zgodne z obowiązującym prawem – wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Prowadzenie sprzedaży nie musi być skomplikowane

Zarządzanie własnym sklepem wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu procedur, a kary grożą nawet za najmniejsze niedopatrzenia. Na szczęście postęp w dziedzinie technologii sprzedaży uwzględnia również tę kwestię. Dobrym przykładem takiego kierunku rozwoju są kasy rejestrujące, które pozwalają na przechowywanie kopii paragonów w formie elektronicznej. To nie tylko ułatwienie pracy, ale także działanie pro-ekologiczne i oszczędność w eksploatacji urządzenia (jednorazowo zużywa ono tylko jedną rolkę). Ponadto, kasa z kopią elektroniczną nie wymaga przechowywania wielu papierowych wydruków.

– Kolejne generacje kas fiskalnych stają się nie tylko mniejsze i lżejsze, ale także intuicyjne w obsłudze. Jakiś czas temu głośnym wydarzeniem było pojawienie się pierwszego urządzenia z panelem dotykowym. Obecnie ciekawe rozwiązanie zaproponował polski producent technologii sprzedaży. Stworzył niewielką kasę, która drukuje paragon fiskalny bezpośrednio w stronę nabywcy, umożliwiając mu łatwe odebranie rachunku – opowiada Ciechowicz.

Paragon to nie tylko prawo do reklamacji lub zwrotu towaru

Czym jest paragon fiskalny, potocznie zwany rachunkiem? Dla konsumenta to przede wszystkim dokument, który pozwala na skorzystanie z prawa do reklamacji lub zwrotu. Na tym jednak znaczenie potwierdzenia zapłaty się nie kończy. Paragon świadczy bowiem o uczciwości przedsiębiorcy, który powinien korzystać z kasy. Oprócz tego, daje większą pewność, że nabyte towary lub usługi będą zgodne z umową.

Uzmysłowienie obywatelom roli paragonu fiskalnego jest dziś jednym z głównych celów działalności edukacyjnej Ministerstwa Finansów. Każdego roku w okresie ferii zimowych i wakacji organizowana jest akcja „Weź paragon”. W jej ramach nie tylko zwiększa się liczba kontroli urzędniczych, ale także odbywają się liczne wydarzenia o charakterze oświatowym.

– Kolejnym przykładem działań edukacyjnych jest pierwsza edycja loterii paragonowej. Resort finansów już jesienią 2015 roku planuje nagradzać konsumentów za to, że pamiętają o odbieraniu potwierdzeń zapłaty. Wśród wygranych będą zarówno samochody, jak i tablety oraz notebooki. Wzięcie udziału w losowaniu będzie proste – wystarczy, że klient zarejestruje na stronie internetowej loterii paragon wystawiony na kwotę co najmniej 10 zł. Nagrody zostaną przyznane również przedsiębiorcom, którzy wydali wyróżnione potwierdzenia zapłaty – wyjaśnia ekspert PCKF.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o