Strona głównaBiznesMalowanie metalowego ogrodzenia – co warto wiedzieć

Malowanie metalowego ogrodzenia – co warto wiedzieć

Materiał partnera

- REKRAMA -

Bramy i płoty wykonane ze stali trzeba regularnie malować specjalną emalią. Jest to istotne nie tylko ze względów dekoracyjnych, lecz także ochronnych. Metalowa powierzchnia powinna zostać prawidłowo zabezpieczona, aby nie uległa korozji pod wpływem deszczu, śniegu i wilgoci. Zobacz, co warto wiedzieć o malowaniu metalu i jakie farby do ogrodzeń sprawdzą się najlepiej.

Farby do ogrodzeń – wybierz najlepszą

Dobór odpowiedniej emalii to bardzo ważna kwestia, od której będzie zależała estetyka wykonania oraz stopień ochrony metalu. Przede wszystkim trzeba sięgać po farby do ogrodzeń o doskonałej przyczepności, które nie będą spływały po śliskiej powierzchni. Produkt powinien wykazywać odporność na warunki atmosferyczne – opady, wilgoć, wiatr, a także promieniowanie UV. Wskazane jest także sięganie po preparaty wzbogacone składnikami, które zapobiegają powstawaniu korozji. Można dzięki temu przedłużyć trwałość ogrodzenia, a także utrzymać jego ładny wygląd. Zwróć uwagę na sprawdzone farby do ogrodzeń od Dekoratorium. Znajdziesz wśród nich specjalistyczne preparaty do metalu, takie jak Śnieżka na rdzę, Śnieżka na dach, a także emalie z serii Śnieżka Supremal: chlorokauczukową oraz olejno-ftalową.

Przygotowanie podłoża – niezbędne przed malowanie ogrodzenia

Płoty i bramy wystawione są na działanie deszczu, kurzu, pyłów i innych drobinek, które osiadają na ich powierzchni. Z tego względu przed przystąpieniem do pracy trzeba dokładnie oczyścić podłoże za pomocą wody ze środkiem czyszczącym. Po wyschnięciu należy dokładnie obejrzeć płot i sprawdzić, czy nie pojawiła się rdza. Jej ogniska należy usunąć, na przykład nylonową szczotką do rdzy. Metalową powierzchnię należy dokładnie zeszlifować, pozbywając się miejsc, gdzie stara warstwa emalii się kruszy, łuszczy lub pęka. Dokładne szlifowanie poprawia przyczepność wybranej farby do ogrodzeń i pozwala estetyczny efekt wykończenia – gładką powierzchnię, pozbawioną nierówności. Następnie należy odpylić powierzchnię ogrodzenia. Kiedy stal jest już pozbawiona wszelkich luźnych cząsteczek, można przejść do następnego etapu pracy.

O czym koniecznie trzeba pamiętać podczas malowania ogrodzenia?

Po wyborze odpowiedniej farby do metalu oraz przygotowaniu podłoża nadchodzi czas na rozpoczęcie właściwych prac malarskich. Będziesz potrzebować jeszcze narzędzia pracy – do wyboru masz pędzel, wałek lub pistolet malarski. W przypadku płotów z dużą ilością zakamarków (na przykład wykonanych z siatki lub kutego żelaza) najlepiej sprawdzi się okrągły pędzel. Ogrodzenia z aluminiowych paneli można pomalować za pomocą wałka – ta metoda pomaga uniknąć powstawania smug. Pamiętaj, aby malowanie ogrodzenia zaplanować na bezwietrzny, suchy i ciepły dzień (optymalna temperatura to między 10 a 25°C). Jeśli będzie zbyt gorąco, farba może zbyt szybko wysychać, co doprowadzi do pękania powłoki. Wiatr spowoduje z kolei przyklejanie się drobinek pyłu do mokrej farby. Ważną kwestią jest wykonanie szlifowania międzywarstwowego. Zabieg ten przeprowadza się po wyschnięciu pierwszej warstwy. Przeszlifowanie powłoki poprawi przyczepność farby do ogrodzeń podczas nakładania drugiej warstwy, a także pozwoli usunąć drobne nierówności.

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE