Miasto wraca do koncepcji kontenerowych mieszkań socjalnych

0
9503

Powracamy do tematu mieszkań socjalnych w Skierniewicach. Niedawno informowaliśmy, że skierniewicki ratusz rozważa możliwość wykupu nieruchomości w miejscowości Raducz na terenach używanych przez SOP. Podczas czwartkowej sesji radni zatwierdzili nowe stawki bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnych. Zgodnie z zatwierdzoną uchwałą będzie to maksymalnie 60 procent.

 

Korzystając z okazji prezydent Krzysztof Jażdżyk nawiązał do sytuacji zasobów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który jest spółką miejską.

– Obecnie czynsz za metr kwadratowy w mieszkaniu socjalnym to 80 groszy, zaś w mieszkaniu komunalnym 3,40 zł. I nie jest to stawka wygórowana. Obserwujemy, iż niektórzy mieszkańcy nie płacą czynszu nie dlatego, że nie mają środków, tylko dlatego, że mają świadomość, że jako miasto nie dysponujemy mieszkaniami socjalnymi, czyli o niższym standardzie.

Jak dodaje nasz rozmówca każda możliwość zwiększenia liczby mieszkań socjalnych jest brana pod uwagę. Nie tylko wykup nieruchomości poza Skierniewicami, ale też i powrót do koncepcji budowy mieszkań na bazie tzw. kontenerów mieszkalnych.

– Każdy chciałby mieszkać w bloku z odnowionymi klatkami schodowymi, z przyjaznym terenem przed domem, ale jeśli nie są płacone czynsze i inne opłaty, to skąd spółka ma wziąć na to pieniądze? Przypomnę tylko sytuacje sprzed kilku lat, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się koncepcja budowy mieszkań socjalnych. Nagle wpływy z zaległości wzrosły kilkukrotnie. To oznacza, że niektórzy z mieszkańców zasobów komunalnych mają pieniądze.

Dodać należy, iż eksmisje do lokali socjalnych nie będą dotyczyć wszystkich zalegających z opłatami.

– Wiem, że są rodziny, które po prostu nie mają z czego zapłacić. I te rodziny, jako samorząd, obejmiemy opieką. Ale ci, którzy z premedytacją nie spłacają zobowiązań niech liczą się z decyzją o przeniesieniu do lokali socjalnych, które z pewnością w Skierniewicach powstaną.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o