Strona głównaBiznesMiejski system ciepłowniczy to jedna z najkorzystniejszych alternatyw ogrzewania

Miejski system ciepłowniczy to jedna z najkorzystniejszych alternatyw ogrzewania

artykuł sponsorowany

- REKRAMA -

Szacuje się, że korzysta z niego około 15 mln Polaków. Centralny system grzewczy zapewnia ogrzewanie i ciepłą wodę przez cały rok. To najczęściej wybierany sposób ogrzewania przez deweloperów, spółdzielnie mieszkaniowe czy właścicieli budynków wielorodzinnych i usługowych.

Każdy system posiada swoje miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Z reguły jest usytuowane na obrzeżach miast, z dala od centrum, co gwarantuje zachowanie lepszej jakości powietrza. Wytwarzanie ciepła może odbywać się w procesach spalania węgla, gazu, oleju, biomasy, przetwarzania energii słonecznej, wiatrowej, geotermii, wykorzystania energii elektrycznej. W skierniewickiej Energetyce Cieplnej produkcja ciepła odbywa się w procesie spalania węgla. Często produkcja ciepła odbywa się w kogeneracji, czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie energii pierwotnej i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Energetyka Cieplna podąża za najnowszymi trendami w ekologii i właśnie rozpoczyna inwestycję budowy kogeneracji. W grudniu 2019 roku Spółka podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie inwestycji. Planowana kogeneracja będzie wytwarzać 8MW mocy cieplnej oraz 8 MW mocy elektrycznej.

Energetyka Cieplna mocno inwestuje w ekologię, obecnie kończy budowę Instalacji Odsiarczania i Odazotowania Spalin. W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się ciepło pozyskiwane ze źródeł odnawialnych. W najbliższej przyszłości Spółka ma w planach zainwestowanie w odnawialne źródła energii, a dokładnie w geotermię. Inwestycja geotermii powstanie na bazie istniejących dwóch odwiertów o głębokości 300 metrów, zlokalizowanych przy ulicy Sobieskiego.

Woda termalna wydobywana z odwiertów wykorzystana zostanie nie tylko do celów energetycznych miasta, ale również na potrzeby rekreacyjo-balneologiczne w planowanym do budowy kompleksie basenowym. Miasto posiada pełną dokumentację niezbędną do realizacji tego zadania.

Rozbudowana sieć ciepłownicza jest kluczem do redukcji emisji i walki ze smogiem. Wzorem mogą być kraje skandynawskie oraz Austria, które doskonale rozbudowały swoje sieci ciepłownicze. W Austrii w ten sposób ogrzewa się 26% wszystkich budynków. To trend, który jest coraz bardziej popularny, ze względu na wiele zalet. Jest przede wszystkim ekologiczny – priorytetem jest redukcja emisji i walka ze smogiem, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, ekonomiczny, bezpieczny oraz łatwo dostępny.

Miejski system ciepłowniczy zapewnia właścicielom mieszkań i lokali bezpieczeństwo i komfort. Nie istnieje zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, wybuchami, pożarami. Mieszkańcy nie muszą pamiętać o dostawach opału czy przeglądach technicznych pieców, jak to ma miejsce w przypadku innych sposobów ogrzewania.

Ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej, które jest najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania i dostarczania ciepłej wody w mieście, daje gwarancję bezpieczeństwa i komfortu bez względu na porę roku. Energetyka Cieplna ze swojej strony zapewnia niezawodność i ciągłość działania. Firma zapewnia również bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Na koniec najistotniejsza kwestia dla odbiorcy ciepła. Ciepło z miejskiej sieci, to jedno z najtańszych i najbardziej stabilnych cenowo sposobów na ogrzewanie. Ceny są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Nie bez znaczenia są również niskie koszty inwestycyjne dla odbiorców ciepła.

Skierniewicka Energetyka Cieplna pracuje nad pozyskaniem nowych odbiorców i sukcesywnie rozbudowuje sieć ciepłowniczą, aby ułatwić do niej dostęp wszystkim zainteresowanym. Już teraz korzysta z niej około 18 tysięcy mieszkańców naszego miasta.

Miejski system ciepłowniczy ma przed sobą dużą przyszłość.

Podejmując decyzję o sposobie ogrzewania budynku, warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z oferty, jaką ma do zaproponowani Energetyka Cieplna w Skierniewicach.

Energetyka Cieplna Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2
96-100 Skierniewice

telefon: 046 833 61 07

e-mail: [email protected]
www.ecskierniewice.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE