Mieszkańcy Rawki po raz kolejny obawiają się niebezpiecznych odpadów

0
4260

Tym razem chodzi o firmę Opal i przerabiane przez nią szkło kineskopowe. Skierniewiczanie twierdzą, że jest ono zakopywane na terenie firmy, co może stwarzać zagrożenie dla środowiska i dla ludzi.

Zwrócili się w tej sprawie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, prosząc o “wykonanie badań zakopywanego szkła pod względem jego składu chemicznego i wpływu na ziemię i wodę.”

Prosimy także – czytamy w piśmie – o analizę jakie działania na środowisko naturalne mogą wywierać zawarte w szkle składniki na przestrzeni lat.

Zofia Cieślak ze Stowarzyszenia Czyste Skierniewice potwierdza obawy skierniewiczan.

– Mieszkańcy ulicy Warszawskiej, Ci którzy mieszkają po sąsiedzku z firmą Opal, mają podejrzenia, że to szkło jest zanieczyszczone chemicznie. Zakopane w ziemi może przynieść negatywne skutki w przyszłości. Ludzie mają studnie. Obawiają się uwalnianych do gleby i wody związków chemicznych i ich zanieczyszczenia na wiele, wiele lat – mówi.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Delegatura w Skierniewicach w odpowiedzi na pismo mieszkańców rozpoczął w firmie kontrolę. Tego samego dnia gdy pojawiły się skargi inspektorzy pojechali do siedziby firmy, nie stwierdzili jednak zakopywania na terenie firmy żadnych odpadów.

Prezes firmy Opal Teresa Zrobek zdecydowanie odpiera zarzuty. – Nie zakopujemy tylko utwardzamy własny plac – mówi. – Produkujemy kruszywo drogowe ze szkła kineskopowego. Mamy na to wszystkie niezbędne pozwolenia i atesty.

Poproszony o komentarz prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk mówi:

– My jako miasto również nie jesteśmy zainteresowani żeby taka firma funkcjonowała na terenie miasta, chociaż na pewno nie można jej porównywać do tych firm, które tam prowadziły działalność, a po których dzisiaj musimy sprzątać.

Kierownik skierniewickiej delegatury WIOŚ Marzena Sokołowska poinformowała, że kruszywo szklane zostało przebadane na obecność ołowiu i baru, czyli pierwiastków obecnych w szkle kineskopowym. Zapewniła, że nie stanowi ono żadnego zagrożenia, ani dla ludzi, ani dla środowiska. Pobrano również próbki wody z Rawki. Kontrola potrwa do 16 sierpnia.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o