Mniej dymu nad Skierniewicami

artykuł sponsorowany

2
1348

Dym ze 134 kominów przestanie zatruwać powietrze w Skierniewicach. To efekt pozyskania przez ratusz 1,3 mln zł dotacji na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Wczoraj podpisano ostatnie umowy z mieszkańcami!

Rośnie świadomość ekologiczna wśród mieszkańców Skierniewic. Potwierdza to choćby zainteresowanie wymianą pieców. Skierniewicki ratusz po raz kolejny zaprosił mieszkańców do skorzystania z możliwości dofinansowania wymiany starych pieców na nowe w ramach drugiej edycji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Z naborem chętnych nie było problemu.

– Zainteresowanie było bardzo duże. Bez problemu zebraliśmy chętnych. – informuje Zbigniew Sawicki Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych Urzędu Miasta i dodaje – To niewątpliwie efekt sukcesu pierwszej edycji programu. W ubiegłym roku 106 rodzin zdecydowało się skorzystać z 40% dofinansowania na wymienę pieców.

Duże zainteresowanie w tym roku to także efekt zwiększenia kwoty dotacji. Mieszkańcy którzy zdecydowali się w tym roku wymienić piec dostali dofinansowanie w wysokości 50% kosztów inwestycji. Dodatkowo w tym roku ratusz pozyskał większą kwotę – ponad 1,3 mln zł. Pozwoli ona zmodernizować kotłownie w 134 domach w Skierniewicach. Sami mieszkańcy biorący udział w projekcie podkreślali, że zyska także nasze zdrowie o czym więcej w rozmowie redaktora Macieja Bąby z Radia RSC z beneficjentami programu.

Dzięki staraniom ratusza oraz mieszkańców, ponad dwieście kominów w Skierniewicach przestanie dymić i zatruwać powietrze. Władze miasta nie ustają w staraniach żeby ten wynik jeszcze poprawić.

– Do tej pory na walkę o czystsze powietrze w Skierniewicach miasto pozyskało blisko 2,1 mln zł. Mam nadzieje że to jeszcze nie koniec. – dodaje Prezydent Krzysztof Jażdżyk – Jeżeli pojawi się kolejna możliwość pozyskania dofinansowania będziemy o nią walczyć dla naszych mieszkańców. Zależy nam na tym, aby Skierniewiczanom żyło się coraz lepiej, a do tego niezbędne tego typu inwestycje – zapewnia prezydent.

Teraz przed mieszkańcami kolejny krok – realizację inwestycji. Z informacji które otrzymaliśmy od urzędników wynika, że niektóre rodziny już rozliczyły tegoroczne projekty. Ci którzy tego nie zrobili mają czas do sierpnia przyszłego roku.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Followers
 
Najbardziej zareagowany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
2 Autorzy komentarzy
uffmiłośnik czystego powietrza Autorzy ostatnich komentarzy
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
miłośnik czystego powietrza
Gość
miłośnik czystego powietrza

Jednocześnie wycina się kilkanaście starych drzew przy drodze wiodącej między polami Instytutu do ulicy Unii Europejskiej.Drzewa o średnicy około 70 cm będące siedliskiem dla ptaków i źródłem tlenu dla ludzi są wycinane bo zapewne ktoś potrzebuje drewna.Ciekawe na czyj wniosek zostały wycięte i kto zatwierdził taką decyzję?

uff
Gość
uff

Ci mieszkańcy co wymieniają piece obudzą się “z ręką w nocniku” po tym jak zdrożeje gaz…