Muzeum coraz bliżej

0
3837

Radni Rady Miasta podjęli uchwałę o utworzeniu Muzeum Historycznego Skierniewic i nadaniu placówce statutu. Otwiera to drogę to dalszych, oficjalnych działań przybliżających miasto do otwarcia muzeum. 

– Inwestycja jest na tyle zaawansowana, że nie musimy się martwić o zakończenie jej w terminie, czyli do końca sierpnia tego roku – mówi wiceprezydent Jarosław Chęcielewski.
– Na początku lutego powołamy osobę pełniącą obowiązki dyrektora. Jej pierwszym zadaniem będzie przygotowanie z pomocą odpowiednich służb i wydziałów, przetargu na scenariusz wystawy. Zakładamy, że jego wykonanie może potrwać około 6 miesięcy i po tym czasie będziemy gotowi by otworzyć muzeum.

Przypomnijmy – muzeum powstaje w budynku dawnego lazaretu przy ulicy Batorego. Składać się będzie z wystaw stałych, czasowych i części plenerowej z miejscem na różnego rodzaju spotkania, czy np. miejskie uroczystości. W tej chwili na placu przed budynkiem muzeum trwa wytyczanie alejek, ścieżek i chodników, a także miejsc parkingowych. Za około dwa, trzy miesiące rozpoczną się prace nad zielenią.

Generalny remont obiektu przebiega pod kontrolą służb konserwatorskich. Zachowana została bryła budynku, kształt i detale architektoniczne elewacji. Dyrektor Izby Historii Skierniewic Anna Majda Baranowska uważa, że zabytkowy budynek bardzo dobrze pasuje do swej nowej funkcji.

– Budynek z zewnątrz zachowuje charakter 19 wiecznych, militarnych budowli. Inaczej jednak niż kiedyś będzie wyglądał w środku. A to dlatego, że trudno już, po stu latach od jego powstania, dotrzeć do oryginalnych dokumentów dotyczących układu wnętrza. Tu niewiele uda się zrekonstruować. Trzeba też dodać, że wystawiennictwo rządzi się dzisiaj swoimi prawami. Projektanci musieli pogodzić potrzeby zachowania historii z potrzebami atrakcyjnej ekspozycji. Myślę, że im się to udało.

Wciąż trwa zbieranie eksponatów do muzeum. Władze miasta i pracownicy Izby Historii Skierniewic prowadzą kwerendę w innych tego typu placówkach m.in.: Łowiczu, Żyrardowie, Kutnie, czy ostatnio w Łazienkach Królewskich. Cennym źródłem wiedzy mogą być kościoły i parafie, ale także sami mieszkańcy. Powstanie muzeum może wesprzeć każdy, kto posiada w rodzinnych zbiorach archiwalne materiały, zdjęcia czy pamiątki, związane z przeszłością naszego miasta.

Koszt adaptacji zabytkowego budynku i zakupu profesjonalnego wyposażenia obiektu wynosi 8,5 miliona złotych. Miasto otrzymało dofinansowanie inwestycji w wysokości 5,6 mln.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here