Na co zwracać uwagę, przeglądając konta firmowe?

0
236

Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci stawiający w biznesie dopiero swoje pierwsze kroki, mają przed sobą nie lada zadanie – muszą dokonać wyboru konta firmowego, które najlepiej będzie odpowiadało ich potrzebom i z którego będą zadowoleni przez kolejne lata prowadzenia działalności. Jakimi kryteriami należy się tu zatem kierować?

 

Zacznijmy od tego, że przedsiębiorca – przynajmniej w początkowym okresie działalności – może poprzestać na wykorzystywaniu do rozliczeń posiadanego już przez siebie konta osobistego. Nie ma tutaj żadnego obowiązku prawnego, który stanowiłby o konieczności sięgania po konta, tworzone specjalnie dla firm. Niemniej, osobne konto to jednak duża wygoda – daje nam rozdzielność środków firmowych i osobistych, a często pozwala też na umiejętne oszczędzanie. Na co zatem zwracać uwagę, wybierając konto?

Po pierwsze: opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku

Ponieważ konkurencja na rynku jest duża, wiele banków rezygnuje tu z jakichkolwiek opłat i wabi do siebie klientów wizją darmowego prowadzenia im konta. Warto jednak upewnić się, jak przedstawia się cennik pozostałych usług – może bowiem okazać się, że jeśli skusimy się na bezpłatne konta firmowe, to słono zapłacimy za inne operacje, takie jak przelewy w oddziale czy wyciągi z konta. Mogą one okazać się wówczas droższe niż w przypadku kont, które co miesiąc zechcą odgórnie pobierać od nas jakąś opłatę.

Po drugie: Przelewy zewnętrzne

Dotyczy to zwłaszcza przelewów zewnętrznych, kierowanych na rachunki w innych bankach. Punkt jest ten bardzo ważny, ponieważ jest to czynność, która czekać nas będzie najczęściej. Dlatego tak ważne jest, aby – przeglądając konta firmowe – brać pod uwagę tylko te z nich, które albo nie pobierają za przelewy żadnych opłat, albo oferują możliwość wykonania bezpłatnie chociaż kilku czy też kilkunastu takich operacji w miesiącu.

Po trzecie: Przelewy wewnętrzne

Tutaj patrzymy na cennik przelewów wykonywanych między rachunkami firmy. Oczywiście interesuje nas to tylko w przypadku, kiedy mamy co najmniej dwa konta w danym banku. Informacja ta okaże się przydatna zwłaszcza w sytuacji, kiedy będziemy chcieli zdeponować część środków na rachunku oszczędnościowym bądź też będzie nam potrzebne konto walutowe do rozliczeń zagranicznych.

Po czwarte: przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUS

Przelewy do organów administracji państwowej zaliczane są do osobnej grupy przelewów, za które w większości przypadków trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Sprawdźmy jednak, gdzie zapłacimy najmniej – kwoty te mogą się bowiem od siebie różnić.

Po piąte: pozostałe produkty finansowe

Jeżeli przeglądamy konta firmowe i ich specyfikację w różnych bankach, patrzmy od razu na to, jak prezentuje się kwestia ewentualnego skorzystania z innych produktów finansowych, takich jak lokaty i inwestycje, a także kredyty i limity debetowe – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą okazać się przydatne. Natomiast zapewnienie sobie już na starcie dostępu do szerokiego wachlarza korzystnych produktów bankowych zaprocentuje większym komfortem w przyszłości.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o