W najbliższych dniach na ulice Skierniewic wyjadą nowe autobusy. Sześć z nich stoi już na placu Miejskiego Zakładu Komunikacji. Cztery kolejne już niedługo uzupełnią tabor miejskiego przewoźnika. Miasto kupiło dziesięć nowych autobusów tureckiej marki Temsa. Pojazdy są nowoczesne, niskopodłogowe, przyjazne podróżnym i środowisku.

W każdym znajduje się 96 miejsc dla pasażerów, w tym 30 miejsc siedzących i miejsce na wózek inwalidzki lub wózek dziecięcy. Autobusy wyposażone są w elektroniczne tablice informacyjne, jest też głosowy system powiadamiania pasażerów o ulicach i kolejnych przystankach. Zamontowane zostały również wejścia USB i klimatyzacja, a także alkomaty dla kierowców.

Po pierwszych testowych jazdach ulicami miasta dyspozytor Daniel Krystianik chwali pojazdy. – Bardzo przyjemne auto do prowadzenia. Zaskoczyło mnie, że jest tak ciche. O wiele cichsze niż Solarisy, a to oznacza większy komfort i dla kierowców i pasażerów. Jeśli chodzi o parametry techniczne, to mimo, że to tureckie autobusy, nie mamy obaw. Części i podzespoły są bardzo zbliżone do tych w Solarisach. Sześciobiegowa skrzynia biegów jest nowsza i ulepszona, a silnik większy, co przy autobusach jest przecież bardzo ważne. Również pod względem emisji spalin nowe autobusy są dużo lepsze.

Tureckie autobusy będą jeździć po ulicach Skierniewic.                                                       .

Prezydent Krzysztof Jażdżyk zwraca uwagę na większe rozmiary nowych autobusów. – Są wyższe od Solarisów, ale dzięki temu wewnątrz będzie większy przepływ powietrza i nie będzie duszno. Również klimatyzacja zwiększy komfort podróżujących. Od 3 września nowe pojazdy wozić będą dzieci do skierniewickich szkół i mieszkańców po naszym mieście.

Większe rozmiary nowych autobusów mają też inne konsekwencje.

– Kierowcy muszą się przyzwyczaić do większych gabarytów – zauważa Daniel Krystianik. – Przede wszystkim trzeba patrzeć na gałęzie. Już podczas pierwszej jazdy delikatnie zawadziłem o jedną. Takich miejsc, gdzie gałęzie znajdują się nisko nad ulicami jest sporo. Trzeba będzie je przyciąć.

Nowe autobusy kosztują ponad 12 milionów zł. Miasto otrzymało siedem i pół mln zł. dofinansowania. W ramach projektu powstanie również system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dzięki 6 tablicom LED zamontowanym na najważniejszych przystankach będzie można na bieżąco śledzić ruch autobusów. Poza nowymi pojazdami systemem objętych będzie 10 dotychczasowych autobusów MZK.

Zmieni się także otoczenie bazy spółki. Przewidziano zaprojektowanie i wykonanie przebudowy i remontu pomieszczeń hali napraw oraz pomieszczeń socjalnych w siedzibie miejskiego przewoźnika. Odnowioną nawierzchnię zyska plac manewrowy, który zostanie odwodniony dzięki kanalizacji deszczowej.

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Followers
 
Najbardziej zareagowany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
6 Autorzy komentarzy
DanskceamJackZbikBeata Autorzy ostatnich komentarzy
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Vergiliusz
Gość
Vergiliusz

Jeżeli na przystankach będą tablice z rozkładem jazdy i informacją za ile pojawi się autobus danej linii, może warto dla uzupełnienia zatrudnić informatyków, programistów by stworzyli aplikację na androida jak to jest w większych miastach.

Beata
Gość
Beata

Nie wszystko na raz 😉 to i tak duża zmiana

Zbik
Gość
Zbik

Od września śledzenie ruchów autobusów MZK Skierniewice możliwe będzie za pomocą aplikacji – kiedyPrzyjedzie.pl

Jack
Gość
Jack

Może poprawi się funkcjonowanie MZK ! Nie może być tak, że autobusy głównych 2-3 linii kursują co godzinę lub rzadziej. W porównywalnym mieście Tomaszów Maz. jest kilka linii kursujących co 15-30 minut !
I dopiero taki system ma sens .

Danskce
Gość
Danskce

Tomaszów dostał 20 nowych hybryd do tego ok 10 czy 15 starych aut to masz ok 30 pojazdów na miasto które obsługuje wszystkie miasteczka wokół więc kasa i interes jest wszystkich nie tylko samego miasta tak jak u nas

am
Gość
am

Jacek ciekawe kto by jeździł tymi autobusami co15minut już teraz czasem jak się patrzy to powietrze jedzie w autobusie.ppza tym wiesz jakie to są koszta? Chyba nie bilet normalny kosztuje 3zł litr ropy 5 taki autobus spali 30litrów lub więcej z tego co się dowiadywalem w MZK więc sobie policz jakie to koszta dla miasta i nas podatników.ja jestem za tym żeby były częściej ale podnieść cenę biletów do min5zl i zlikwidować darmowe przejazdy wtedy wyjdzie cała prawda o tym ile i jak często są potrzebne autobusu