Obchody rocznicy wybuchu powstania listopadowego w Skierniewicach

0
269

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe. W środę dokładnie w 186. rocznicę tego narodowego zrywu na skierniewickich ulicach pojawili się powstańcy. W ten sposób poprzebierana młodzież z ZSZ Nr 2, przypomniała skierniewiczanom najważniejsze fakty z tych tragicznych kart historii naszego narodu.

 

Uczeń ZSZ Nr 2 w stroju z epoki

Od godz. 9:00 przed Dworcem PKP, w okolicach Galerii Dekada oraz w sercu miasta, a więc na skierniewickim rynku przed Ratuszem, można było spotkać „powstańców” w epokowych strojach, rozdających „Goniec Skierniewicki” – jednodniówkę wydaną ku uczczeniu kolejnej rocznicy powstania. Młodzież chętnie zaczepiała przechodniów, przypominając najważniejsze fakty z powstania listopadowego. Po mieście poruszali się dorożką. Następnie wszyscy wspólnie wzięli udział w miejskich uroczystościach na cmentarzu św. Stanisława. Tam punktualnie w południe wspólnie z władzami miasta złożyli kwiaty na grobach powstańców: Ignacego Abramowicza oraz Józefa Nowakowskiego. Uczniowie popularnego „Mechanika” mimo zimowej aury w fantastyczny sposób upamiętnili listopadowych bohaterów z 1830 roku, dając przykład lokalnego patriotyzmu. Wielkie brawa.

…powstanie listopadowe w Skierniewicach

Przypomnijmy, że powstanie w znacznym stopniu dotknęło także nasze miasto. Po wybuchu ekonomia skierniewicka została zajęta na rzecz Rządu Tymczasowego. W mieście powołano Straż Bezpieczeństwa. Od 20 stycznia do 1 lutego 1831r. stacjonowały w Skierniewicach dwa pułki jazdy kaliskiej – pułk pod dowództwem Dłuskiego i pułk dowodzony przez Sczanieckiego. Od 10 do 20 lutego w mieście przebywał 13 i 14 rezerwowy pułk kaliski. W kwietniu miała miejsce koncentracja tzw. gwardii ruchomej. Jednocześnie gen. Klicki polecił zorganizować w mieście lazaret na 600 osób dla rannych w bitwach pod Warszawą. Niestety nie wiadomo czy rozkaz został wypełniony. W lipcu doszło do walk na linii Bzury. Armia polska o liczebności 52 tys. żołnierzy stanęła naprzeciw 60 tys. armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka Paskiewicza. Skierniewice zostały zajęte przez Rosjan 15 sierpnia 1831r.

Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here