Strona głównaBiznesOd eksperymentowania do uzależnienia - etapy uzależnienia od narkotyków

Od eksperymentowania do uzależnienia – etapy uzależnienia od narkotyków

Materiał partnera

- REKRAMA -

Krótko mówiąc – uzależnienie od narkotyków to choroba, która rozwija się na skutek przyjmowania substancji psychoaktywnej. Nie ma uzależnienia bez zażywania. Na to, czy ktoś się uzależnił ma wpływ bardzo wiele czynników. Sam proces, począwszy od pierwszego kontaktu z daną substancją aż po pełnoobjawowe uzależnienie, u każdej osoby może przebiegać inaczej. U jednych wystarczy kilka miesięcy, by mówić o uzależnieniu, a u innych nałóg rozwija się nawet kilka lat.

Fazy uzależnienia od narkotyków 

Narkomania to choroba złożona i długotrwała, która przebiega na kilku płaszczyznach. Jest również bardzo podstępna – granica pomiędzy eksperymentowaniem z narkotykami a uzależnieniem jest bardzo cienka. Najczęściej mówi się o czterech fazach uzależnienia od substancji psychoaktywnych: 

Faza 1 uzależnienia od narkotyków – inicjacja 

Faza ta dotyczy wszystkich osób, które chociaż raz miały kontakt z daną substancją. Część z nich może poprzestać na jednokrotnym lub kilkukrotnym spróbowaniu narkotyku, inni mogą z kolei kontynuować zażywanie i wejść w kolejny etap uzależnienia, czyli fazę eksperymentowania. 

Faza 2 uzależnienia od narkotyków – eksperymentalna 

Jest to faza, w której osoba próbuje różnych rodzajów substancji psychoaktywnych. W tej fazie sprawdza się, jak działa dany narkotyk. Etap ten obejmuje pewien motyw poznawczy, czyli chęć sprawdzenia, jakie są skutki zażywania narkotyku. Już na tym etapie można zaobserwować pewne zmiany w wyglądzie i zachowaniu, takie jak rozszerzone źrenice, zaczerwienione oczy, dziwny zapach włosów i ubrań, przewlekły katar, nadmierna ospałość lub wyraźna nadpobudliwość. 

Faza 3 uzależnienia od narkotyków – etap używania i nadużywania substancji psychoaktywnych

Jest to faza, w której osoba zaczyna zauważać negatywne konsekwencje swoich działań. Na tym etapie narkotyk przyjmowany jest regularnie, rozwija się też tolerancja na niego, która powoduje stopniowe zwiększanie jego dawki. Wejście w fazę nadużywania narkotyków oznacza pojawienie się określonych konsekwencji związanych z ich przyjmowaniem, do których można zaliczyć: problemy w szkole, domu, pracy, zamykanie się w sobie, agresję, kradzieże, wynoszenie z domu wartościowych rzeczy, pierwsze przedawkowania. 

Faza 4 uzależnienia od narkotyków – uzależnienie pełnoobjawowe

Kolejnym etapem następującym po nadużywaniu narkotyku jest już uzależnienie. W tej fazie nałóg jest na tyle głęboki, że dana osoba nie potrafi funkcjonować bez odurzania, jednocześnie potrzebuje coraz większych dawek narkotyku. Organizm jest wycieńczony, osłabiony, rozregulowany. Na tym etapie konieczne jest już podjęcie leczenia uzależnienia od narkotyków

Przypuszczasz, że ktoś z Twoich bliskich może zażywać narkotyki? Więcej informacji na temat objawów narkomanii znajdziesz w artykule na blogu ośrodka terapii uzależnień w Krakowie: Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków

Czy wszystkie narkotyki powodują uzależnienie? 

Co do tego nie ma wątpliwości – wszystkie narkotyki powodują uzależnienie, którego objawem jest domaganie się od organizmu ich zażywania. Na początku narkotyki przyjmowane są z chęci spróbowania, dopasowania się do środowiska lub w celu wywołania przyjemnych doznań, z czasem uzależniony zrobi wszystko, by uniknąć przykrych objawów odstawienia (uzależnienie psychiczne). W miarę trwania nałogu pojawią się również symptomy typowe dla uzależnienia fizycznego objawiające się m.in. złym samopoczuciem. 

Dlaczego ludzie sięgają po narkotyki? 

Przyczyn sięgania po narkotyki jest zawsze wiele i ciężko jest wyodrębnić tę jedną. Najczęściej po narkotyki sięgają ludzie, którzy poszukują nowych wrażeń, czują presję środowiska, chcą uwolnić się od napięć, stresów i problemów czy też przeżyli zawód miłosny. Wymienione wyżej przyczyny popadania w narkomanię tak naprawdę można podzielić na dwie większe grupy, tzn. te, które są zależne od indywidualnej psychiki człowieka oraz czynniki zewnętrzne wynikające, chociażby z panującej mody. 

Gdzie i jak leczyć narkomanię? 

Leczenie narkomanii jest procesem długotrwałym i musi odbywać się pod kontrolą specjalistów. Najlepsze efekty leczenia przynoszą terapie stacjonarne prowadzone w ośrodkach zamkniętych ze względu na możliwość stałej opieki nad pacjentem. Na terapię uzależnień składają się najczęściej terapie grupowe oraz terapie indywidualne. Trzeba pamiętać, że tylko specjalistyczna terapia pod okiem psychoterapeutów zwiększa szansę na przezwyciężenie nałogu. 

Ośrodek Nowe Życie posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii uzależnień w Krakowie. W tej placówce chory może odbyć konsultacje z psychologiem, psychiatrą, lekarzem lub skorzystać z pełnego leczenia odwykowego w formie stacjonarnej. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE