Strona głównaWiadomościOd jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

- REKRAMA -

1 czerwca wchodzą w życie 3 ważne zmiany dotycząca Prawa o ruchu drogowym. Będą one dotyczyć zarówno kierowców jak i pieszych.

- REKRAMA -

Zobacz galerię [4]
Policja
Zobacz galerię [4]

Ochrona pieszego na pasach, zakaz jazdy zbyt blisko poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu i zrównanie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym – to trzy zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 czerwca. Zgodnie z nowymi przepisami, osoba wchodząca na przejście dla pieszych będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu lub wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia. W dalszym ciągu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

- Reklama -

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię albo torowisko.

Limit prędkości

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu aut przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Zakaz jazdy na zderzaku

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go – na tym samym pasie ruchu – samochodu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

2 KOMENTARZE

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rednask

Przejechałem ostatnio 1000km po autostradach i szybkiego ruchu , policja w nieoznakowanych pojazdach daje lekcje jazdy na zderzakach , na wciskaniu się miedzy pojazdy tylko po to by kogoś złapać na tym że poruszał się 10km za szybko lub za długo wykonywał manewr wyprzedzania lewym pasem .
Taki popis że aż chciało by się powiedzieć policyjne ułomy zrobią wszystko by cię ukarać .

Wojtek

Bardzo ciekawy zapis „zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię albo torowisko. ” Czy rozrusznik serca lub zegarek to też urządzenie elektroniczne?

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE