fbpx

Strona główna Relacje z imprez Otwarcie sali porodów rodzinnych w skierniewickim szpitalu

Otwarcie sali porodów rodzinnych w skierniewickim szpitalu

17 sierpnia dokonano uroczystego otwarcia sali porodów rodzinnych. Projekt, współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, otwierali wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak, poseł na Sejm RP Dorota Rutkowska oraz prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

– Nie patrzymy na to czy szpital jest wojewódzki czy nie, to jest po prostu nasz szpital, szpital wszystkich skierniewiczan i mieszkańców regionu. – mówił podczas otwarcia prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. – A dzięki tej sali mamy nadzieję, że skierniewiczanki będą chętnie rodzić w Skierniewicach.

Sala porodów rodzinnych powstała z inicjatywy lokalnego Klubu Mamy. To właśnie młode mamy ze Skierniewic w ubiegłym roku wnioskowały do dyrekcji szpitala z prośbą o stworzenie takiej sali do porodów, która będzie wizytówką skierniewickiego szpitala, a przyszłym mamom zapewni warunki do porodu na miarę XXI wieku. Wniosek został przyjęty przez dyrektora szpitala, Jacka Sawickiego.

– Stworzyliśmy projekt, poprosiliśmy Urząd Marszałkowski o wsparcie. Pomysł spotkał się z przychylnym przyjęciem w Zarządzie Województwa, czyli u właściciela szpitala. Dzięki temu możemy dziś cieszyć się z nowej sali. – mówi dyrektor Sawicki.

Nowa sala kosztowała 200 tys. złotych. Połowę tej sumy przekazał Urząd Marszałkowski, drugą część szpital przeznaczył z własnych środków. Sala jest klimatyzowana, wyposażona w nowoczesne łóżko porodowe i łazienkę z biczami wodnymi, przy porodzie przyszłej mamie może towarzyszyć tata dziecka. Dla niego wyznaczono kącik relaksacyjny z kanapą, telewizorem i sprzętem stereo. Materiały wykończeniowe sali są najwyższej jakości, którą na okres 50 lat gwarantuje ich austriacki producent. Skierniewicki szpital jest pierwszą w Polsce placówką, w której zastosowano tego typu rozwiązanie.

– Oczywiście najlepiej jest, gdy nasze szpitale samodzielnie inwestują w rozwój, ale rzeczywistość jest inna i większość potrzebuje naszego wsparcia, bo potrzeby są ogromne. – mówił podczas otwarcia wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak. – Ale ta piękna sala nie jest naszym ostatnim słowem. Niebawem przeznaczymy kolejne pół miliona złotych, tym razem na remont oddziału kardiologii i laryngologii. – mówił marszałek.

Pierwsze porody na sali porodów rodzinnych odbędą się już 1 września. Będą w niej się mógł odbywać wyłącznie porody fizjologiczne, a każda rodząca pacjentka będzie na życzenie dysponować znieczuleniem okołoporodowym. Oprócz nowej sali nadal funkcjonuje sala porodów ogólnych. Szpital już planuje przeprowadzenie tam remontu i dobudowanie drugiej sali porodów rodzinnych.

– Mamy nadzieję, że odwróci to niekorzystny trend uciekania przyszłych mam do szpitali w Łodzi czy Warszawie. Jeśli chodzi o porody to nie ma rejonizacji i każda z pań może rodzić w dowolnym szpitalu. Nasza placówka może teraz skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami w dużych miastach, a więc zapraszamy przyszłe mamy, również spoza Skierniewic, do nas. – mówi dyrektor szpitala Jacek Sawicki.

3 KOMENTARZE

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nie lubię zielonego

O PSL zielona zaraza robi sobie zaplecze przed wyborami. Już za 2 miesiące żegnaj zielona ośmiornico i nigdy nie wracaj.

mama

łóżko skierowane w kierunku siedzących na kanapie członków rodziny uważam za mega nie trafiony; powinien być ustawiony bokiem ….. „wymądrzam się” bo już rodziłam i jakoś tego nie widzę……

Oj Tam, Oj Tam

Na to łózko to przywilej będzie mieć Klimczakowa, a nie Ty, no chyba że pójdziesz z dobrze wypchanym portfelem, to może tam się załapiesz, a tak to żebyś się nie rozczarowała. A Jażdżyk, Klimczak i Rutkowska są żałośni, bo grunt pod nogami się sypie, to błaznują. Za 2 miesiące ich pożegnamy, to i Jażdżykowi się lans ukróci.

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE