Paralizatory dla skierniewickich strażników miejskich?

19
7129

Czy straż miejska w Skierniewicach będzie miała paralizatory? Wniosek o rozważenie zakupu takich urządzeń złożył na ostatniej sesji rady miasta radny Roman Czyżewski.

 

– Chodzi o bezpieczeństwo – mówi radny. – Gdy strażnicy podejmują interwencję związane z ciemną stroną miasta, a takie również w Skierniewicach występują, to dla ich bezpieczeństwa powinni mieć tasery. Widzimy co się dzieje na świecie, co się dzieje w kraju, jak postępuje brutalizacja życia. Jeśli te urządzenia w przypadku ataku miałyby zabezpieczyć ich zdrowie i życie, to warto w nie zainwestować – mówi Roman Czyżewski.

Radny swojej propozycji nie konsultował wcześniej z komendantem straży miejskiej. Rozmawiał natomiast z samymi strażnikami w kilku, poza Skierniewicami miastach, m.in. w Łodzi i Warszawie. To doświadczenia stolicy kraju i stolicy województwa przekonały go, że i w Skierniewicach paralizatory mogłyby się przydać.

Komendant straży bardzo ostrożnie wypowiada się w tej sprawie.

– Doświadczenia dużych miast są nieporównywalne do naszych – mówi komendant straży miejskiej Artur Głuszcz. – Znając specyfikę wykroczeń do jakich dochodzi np. w Warszawie, to u nas tego nigdy nie będzie bo to jest zupełnie inne miasto. W Warszawie jest około dwóch tysięcy strażników, w Łodzi około pięciuset, a w Skierniewicach 23 etaty razem z administracją – dodaje.

Komendant przyznaje, że w Skierniewicach sporadycznie dochodzi do sytuacji, w których trzeba użyć środków przymusu bezpośredniego, takich jak gaz czy pałka.

– Trzeba się nad tym bardzo dokładnie zastanowić, rozważyć, tak żeby nie zrobić więcej szkody, niż pożytku. Wiemy przecież z różnych doniesień, że niewłaściwe użycie paralizatora może doprowadzić do tragedii. Dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy w sytuacjach, gdy może dochodzić do ataków, paralizatory mogłyby się przydać, ale czy rzeczywiście nasze poczucie zagrożenia jest na tyle duże, że musimy to mieć – zastanawia się komendant. – Ja podchodzę do tego bardzo sceptycznie, choć nie wykluczam takich narzędzi środków przymusu bezpośredniego, w sytuacjach zagrożenia. Przykładem może być nasze doroczne święto kwiatów. Podczas takich imprez taser mógłby się przydać. Możemy mieć takie urządzenia na stanie, ale czy na co dzień z nich korzystać, trzeba naprawdę rozsądnie do tego podchodzić.

- Reklama -

19
Dodaj komentarz

avatar
11 Wątki komentarzy
8 Odpowiedzi na wątki
0 Followers
 
Najbardziej zareagowany komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
15 Autorzy komentarzy
PodatnikcezaryGośćXyzPanChu Autorzy ostatnich komentarzy
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Podatnik
Gość
Podatnik

Tym nierobom się już w głowach poprzewracało! Pasożyty, wozić się po mieście busem potrafią tylko. STRAŻ MIEJSKA DO LIKWIDACJI!!!

Kris
Gość
Kris

Oczywiście, że SM należy zlikwidować, a nie dozbrajać! Paralizatory mogą być niebezpieczne w rękach tej klasy specjalistów od ochrony porządku publicznego!

behawior
Gość
behawior

Panie Podatniku … uwierz mi Pan , że gdyby nie SM w naszym mieście , to nie było by kogo dysponować ze służb Policji do chociażby kolizji … SM odciąża i tak już ubogą ilość patroli Policji w Skierniewicach , szczególnie nocą.
SM dodatkowo od niedawna wraz z Policją zaprowadza porządek w mieście dzięki nowemu monitoringowi , który jest obecnie prężnie wdrażany.

Podatnik
Gość
Podatnik

Farmazony pan prawisz. SM zajmuje się głównie wlepianiem mandatów za złe parkowanie. Zamiast na SM należy wydawać kasę na nowe parkingi. A pomysłowemu radnemu to chyba brak zajęcia skoro podejmuje takie inicjatywy.

amor
Gość
amor

Pogłupieli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Roman Czyżewski
Gość
Roman Czyżewski

Szanowni Państwo na paralizatory nie potrzebne są pozwolenia zgodnie z nowelizowaną ustawa – więc każdy może iść kupić używać. Dlatego w wielu samorządach zdecydowano się zwiększyć bezpieczeństwo strażników i zakupić paralizatory. wielu strażników coraz częściej na interwencjach spotyka się z sytuacją, że napastnicy mają i mogą użyć paralizatorów. Myślę że dobrze jeśli wywiązuje się dyskusja tylko proszę zobaczyć paradoks – napastnik idzie do sklepu kupuje paralizator a strażnik miejski jako funkcjonariusz nie może mieć paralizatora bo samorząd go nie wyposażył w ten rodzaj zabezpieczenia, ale jako prywatna osoba może i nikt mu nie zabroni posiadać paralizator – tylko prawo podczas… Czytaj więcej »

Xyz
Gość
Xyz

Moze jeszcze strzelby tym baranom zafundujcie…

cezary
Gość
cezary

Co pan gada za bzdury, proszę podać dane gdzie i kiedy napastnicy użyli paralizatorów przeciwko strażnikom miejskim. Coś się Pan przyśniło z tymi paralizatorami i forsuję Pan na siłę swój pomysł. Proszę się zająć prawdziwymi problemami mieszkańców a nie martwić się o bezpieczeństwo tam gdzie nie potrzeba.

Podatnik
Gość
Podatnik

Panie Romanie, można też kupić “kałacha” czy to oznacza, że SM też powinna je mieć ? Nie bądźmy naiwni. Radnym zaś raczej przystoi realizować programy, które tak głośno artykułowali w czasie kampanii.

Kwachu
Gość
Kwachu

Ja policzyłbym z kalkulatorem w ręku, ołówkiem i kartką papieru, czy opłaca się …. – ale nie kupno paralizatora/ów tylko ekonomiczna zasadność utrzymywania całej tej niezwykle elitarnej jednostki specjalnej.
Czy nie lepiej byłoby bezpowrotnie tracone (przynajmniej w mojej ocenie) pieniądze NAS PODATNIKÓW przesunąć na dodatkowe wakaty w policji. A może jeżeli już muszą tu być, sprzedać te piękne samochody, z których nie bardzo chce się im wychodzić (przez uchyloną szybę też da się pracować) i z pozyskanych funduszy kupić strażnikom wygodniejsze buty żeby chętniej spacerowali po ulicach, byli po prostu bliżej obywateli.

Romek
Gość
Romek

Święta racja! SM należy zlikwidować albo ograniczyć chociażby do jednego strażnika na 10 tys. mieszkańców – w naszym mieście byłoby ich wtedy pięciu. Pracą typowo policyjną powinni się zajmować policjanci! Paralizatory w rękach lokalnych strażników mogą być niebezpieczne. Zapraszam do zapoznania się z hasłem Wikipedii pt. ” Śmierć Roberta Dziekańskiego” – policja kanadyjska w 2007 r. poraziła śmiertelnie paralizatorem Polaka. A przecież naszym straznikom daleko do kanadyjskiej policji.

Roman Czyżewski
Gość
Roman Czyżewski

Polecam zapoznać się artykułem o Straży Miejskiej w ŻYRARDOWIE – SZKOLENIE FUNKCJONARIUSZY SM
https://strazmiejska.zyrardow.pl/2016/06/16/szkolenie-funkcjonariuszy-sm-2/

Gość
Gość
Gość

Nie ma co porównywać straży miejskiej z Żyrardowa do straży miejskiej ze Skierniewic bo w Żyrardowie panów widać i na pkp i na ulicach nie boją się wystawiać mandatów za picie w miejscach publicznych oraz za złe parkowanie. W Skierniewice boją się wyjść z samochodu o ile już się łaskawie pokażą

tomek
Gość
tomek

Proszę rozważyć, że SM to nie policja ani brygada antyterrorystyczna. Proszę stosować szeroko rozumiane podejście pedagogiczne. Do ludzi ze spokojem i wyrozumiałością a nie z agresją.Proszę nie nakręcać spirali zagrożenia i strachu tam gdzie ich nie ma.

Podatnik
Gość
Podatnik

100/100.

masakra
Gość
masakra

Oczywiście, że powinni mieć paralizatory. Teraz byle osra..iec może do nich startować a tak mieli by jakąś obronę.

Romek
Gość
Romek

SM należy zlikwidować! Pracą typowo policyjną powinni się zajmować policjanci! Paralizatory w rękach lokalnych strażników mogą być niebezpieczne. Zapraszam do zapoznania się z hasłem Wikipedii pt. ” Śmierć Roberta Dziekańskiego” – policja kanadyjska w 2007 r. poraziła śmiertelnie paralizatorem Polaka. A przecież naszym strażnikom daleko do kanadyjskiej policji.

PanChu
Gość
PanChu

Wielcy JANUSZOWI podatnicy, dobrodziejowie naszego państwa, dumo naszego narodu, jak chodzi zeby podpier…ic jeden drugiego to wiedza gdzie dzwonic, mózgi radze sobie zlikwidowac

cezary
Gość
cezary

Co pan gada za bzdury, proszę podać dane gdzie i kiedy napastnicy użyli paralizatorów przeciwko strażnikom miejskim. Coś się Pan przyśniło z tymi paralizatorami i forsuję Pan na siłę swój pomysł. Proszę się zająć prawdziwymi problemami mieszkańców a nie martwić się o bezpieczeństwo tam gdzie nie potrzeba.