Zamknij
REKLAMA

Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia 2022

14:11, 17.05.2022 | Info Skierniewice PL
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę 28 maja 2022 w godz. 9.00-14.00 odbędzie się po raz kolejny akcja pod hasłem „Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia”. Zbiórka będzie miała miejsce przy ulicy Rawskiej 58 (parking żłobka miejskiego Iskierka).

 

Każdy mieszkaniec w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt oraz baterie otrzyma punkty, a te wymieni na wybrane sadzonki roślin. Im więcej punktów zgromadzi, tym większy będzie miał wybór roślin: Borówka amerykańska, Bukszpan, Ostrokrzew, Głogownik Frasera, Ligustr , Pigwowiec, Róża pnąca, Dabecja szkocka, Rhododendron, Hibiskus, Czojsia, Forsycja Maluch to tylko niektóre z dostępnych podczas zbliżającej się zbiórki gatunków roślin. Sadzonki roślin są eko-nagrodą za prawidłową postawę i wzorowe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami.

Najważniejszy jest jednak aspekt edukacyjny, czyli uświadamianie mieszkańców, że tego typu odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci i należy z nimi postępować w odpowiedni sposób. Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO-SYSTEM. Intensywny rozwój technologiczny i zmiany w nawykach konsumenckich powodują, że generowane są coraz większe ilości elektroodpadów. Elektrośmieci to z jednej strony cenny materiał, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać surowce, ale jednocześnie źródło niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Dlatego elektroodpady powinny trafiać do właściwych punktów zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu.

Co do zbiórki w Skierniewicach, która stała się już tradycją można śmiało powiedzieć, że z roku na rok rośnie świadomość mieszkańców, którzy coraz liczniej korzystają z tej możliwości pozbycia się elektrośmieci. W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 22 tony elektroodpadów, ponad tonę baterii i rozdać ponad 1600 sadzonek roślin. To wszystko jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców oraz rosnącej świadomości ekologicznej. Dodatkową motywacją dla uczestników akcji jest przyjemność jaką daje pielęgnowanie roślin, które otrzymali w zamian za przyniesione elektroodpady. Wielu z uczestniczących w akcji mieszkańców zbiera cały rok elektroodpady i czeka z niecierpliwością na taką możliwość prawidłowego rozstania z tego typu odpadami. Wielu rodziców przychodzi z dziećmi, dzięki czemu od najmłodszych lat poznają one zasady selektywnej zbiórki odpadów. Aby edukacja trafiła do najmłodszych w akcji biorą udział Maskotki Green Team. Jest to zespół maskotek przedstawiających zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne . Zawodnicy z Green Team motywują do prawidłowych postaw w trosce o środowisko naturalne.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych. Jeśli masz w domu, garażu, strychu zużyty sprzęt (lodówka, telewizor, kuchenka, komputer, elektronarzędzia itp.) lub zużyte baterie. Pamiętaj: Nie chomikuj – przekaż je w dobre, nieprzypadkowe ręce!

Zrób coś dobrego dla środowiska i oddaj zużyty sprzęt do recyklingu! Do zobaczenia w sobotę 28 maja przy ulicy Rawskiej 58 w Skierniewicach.

(Info Skierniewice PL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%